Komentář: Alonso se vrací od milenky. A nechce se mu domů

 avatar 2017. 06. 06. 10:53    
Čas čtení: 3 minuta

Fernando Alonso

6.6. 2017 – Fernando Alonso se po květnovém záletu vrací do světa formule 1. A podle vlastních slov se velmi těší. Jeho návrat ale podle našeho názoru bude velmi obtížný. Tím spíš, když Alonso dodává, že zrovna na okruhu Gillese Villeneuva neočekává nějakou silnou formu jeho nespolehlivého a pomalého monopostu McLaren-Honda.

Fernando Alonso je připraven na „denní rutinu“ ve formuli 1. Alespoň takový termín (daily job) použil v široce publikovaném tiskovém prohlášení týmu McLaren-Honda před nadcházející Velkou cenou Kanady.

„Je skvělé vrátit se do Kanady,“ řekl konkrétně Alonso. „Vypadá to, že jsem v Severní Americe poslední dobou strávil hodně času! Závod 500 mil Indianapolis byl neuvěřitelnou zkušeností. Bylo skvělé naučit se zcela odlišný styl závodění, na zcela odlišném typu okruhu, se zcela novým autem. Ale teď jsem připraven vrátit se ke své denní práci a zase závodit ve formuli 1.“

Co by asi tak jiného mohl v oficiální předvíkendové tiskové zprávě svého týmu napsat?

‚Vážení přátelé. Po tom, co jsem během posledních dvou týdnů v Americe zažil, se teď na celou F1 mohu… víte co!“

Tyhle věci se samozřejmě do oficiálních materiálů nikdy nedostanou, ale že jim unikne termín ‚daily job‘ jen znamená, jak moc je to vážné. A podle mého názoru to navíc znamená, že si to nikdo kolem Alonsovy postavy neuvědomuje. Jeho návrat bude velmi těžký.

Kolem Alonsova rozhodnutí vynechat GP Monaka a startovat v oválovém závodě 500 Indianapolis, ve kterém jej pohříchu zradila nespolehlivost Hondy stejně jako v F1, bylo napsáno hodně. Pro mě jako fanouška motorsportu, který severoamerické formule pár let sám komentoval, to byl pecka příběh. Užil si to fanda motorsportu, užil si to americký fanoušek, ze všeho nejvíc to byl mega úlet pro samotného Alonsa. Třešničkou na dortu by byl tak TOP5 finiš, ale nebylo souzeno. Jeho páté místo na startu, 27 kol ve vedení závodu a třináctý nejrychlejší čas ale zanechalo stejně dobrý dojem. Z perspektivy F1 bylo velmi smutné sledovat jeho rozjasněnou řeč těla, ostře kontrastující s rádiovou komunikaci během ‚našich‘ velkých cen a vysíleně trpělivý projev během nekonečných rozhovorů plných dotazů o tom, kdy už přijdou lepší výsledky po dvou a půl letech výsledkových katastrof.

Alonso prohlásil zisk třetího titulu F1 za absolutní prioritu a lze mu to věřit. Faktem je, že tento třetí titul Alonso nepotřebuje k tomu, aby svět motorsportu uznal jeho kvality nebo – a to je v takových případech to nejdůležitější – posílil na jeho ceně. Takovou roli bohatě zastoupil právě jeho start v Indianapolis. Obchodně a marketingově to pro Alonsa funguje všechno dobře. Ale co lidsky?

Lidsky Alonso zažil to, na co podle vlastních slov bude vzpomínat hodně dlouho. Stačilo strávit dlouhé hodiny sledováním jeho premiérové testovací jízdy, zhlédnout všechny tiskové konference, fandit mu při kvalifikaci a samotném závodě a sledovat jeho projev po předčasném konci. V těch několika dnech bylo v Alonsově životě všechno jinak. Prostě jak název tohoto textu napovídá: temperamentní úlet. Čistokrevný zálet. Severoamerická holka v Alonsovi probudila léta krocenou vášeň a – to je pro chlapa ještě možná důležitější – jeho hodnotu. Důležitost. Schopnosti. Byl s tou holkou velmi šťastný. Nepotřebujete být psychologem, abyste to viděli napsáno na jeho tváři, v jeho očích, jeho pohybech, jeho slovech.

Teď ale od té severoamerické temperamentní milenky, po tom několikadenním zážitkovém úletu, musí zpátky domů. Do manželství jménem F1. Manželství, ve kterém musí pokorně říkat to, co se od něj čeká, a dělat to, co se sluší a patří. Vždyť má své závazky. Absolutní korektnost jakéhokoli jeho vyjádření obohacené o řeči o tom, jak je „skvělé být zpátky v F1“.

A mnoho lidí mu to uvěří. A my bychom si přáli, aby manželka F1, potažmo (a korektněji) manželka McLaren-Honda, tomuhle chlapíkovi rozpumpovala srdce alespoň z poloviny tak jako Indy 500. Aby uspokojila jeho temperament a hlavně: aby se potkala s jeho nadáním. Protože až Alonso ulehne po pátečních trénincích, sobotní kvalifikaci nebo po nedělní GP Kanady F1, stane se tak s myšlenkami ne na F1, ale na tu nebezpečnou krásku Indy 500, o které by si přál, aby se nejela za rok.

Ale aby se s ní mohl potkat hned další den. Když ji milujete, není co řešit.

Cookie settings