Final Four: makedonský Vardar touží po obhajobě triumfu v Champions League

2018. 05. 22. 14:54    
Čas čtení: 4 minuta

" width=

22.5.2018 – V německém Kolíně nad Rýnem už o víkendu vypukne mužské Final Four. Na závěrečný turnaj se kvalifikovali dva největší favorité a k tomu dva týmy, s kterými se před začátkem sezóny tolik nepočítalo. Pojďme si představit účastníky závěrečné akce sezóny.

Zatímco o účasti Vardaru a PSG v Kolíně nad Rýnem pochyboval od začátku letošního ročníku jen málokdo, tak postup Nantes a především Montpellier je velkým překvapením. Spíše se počítalo s účastí Barcelony, Veszprému nebo některého z trojice německých klubů.

V minulosti už jsme se ve Final Four dočkali dvou španělských nebo německých celků, ale poprvé v historii se stalo, že se mezi poslední čtyřku probojovali tři zástupci z jedné země. Elitní francouzké týmy, které v domaci lize svádějí boj o titul si tentokrát poměří sily na evropské scéně. Jediný nefrancouzský zástupce, Vardar, však rozhodně nebude chtít být pouze v roli komparzisty u francouzské oslavy. Naopak, je to právě makedonský tým, obhájce trofeje z loňské sezóny, který je společně s PSG hlavním aspirantem na vítězství.

Když si srovnáme čísla Vardaru a PSG z této sezóny, tak bude mít mírně navrch francouzský gigant. PSG získalo ve skupině 23 bodů, což bylo letošní maximum. Porážku si PSG připsalo ve Flensburgu a překvapivě v běloruském Brestu, kdy už mělo jistotu prvního místa ve skupině. V závěrečném zápase pak poprvé francouzský celek ztratil doma, kdy remizoval s Kielem. Vardar musel o prvenství ve skupině, které znamenalo přímý postup do čtvrtfinále, bojovat až do závěrečného kola, kdy mu stačil bod za remízu s polským Plockem. PSG dalo ve skupině nejvíce branek, Vardar zase nejméně inkasoval.

Když srovnáme kvalitu hráčů na jednotlivých postech, tak musíme také upřednostnit klub z hlavního francouzského města. Kvalita kádru je obrovská. Tým je nabitý reprezentanty řady zemí. Hráči jako Karabatič, Hansen, Gensheimer, Omeyer, Remili, Abalo, Sagosen jsou jedni z nejlepších hráčů na svých postech. PSG má ve svém týmu hned čtveřici hráčů, kteří získali ocenění pro nejlepšího hráče roku. Karabatič a Hansen tuto individuální trofej získali opakovaně. Němec Uwe Gensheimer navíc znovu atakuje pozici nejlepšího střelce sezóny. Aktuálně je o gól druhý za Markusem Olssonem z dánského Skjernu, který už ale žádnou branku nepřidá. PSG bylo favoritem i v minulých letech, na trofej však zatím nedosáhlo. Loni už bylo velmi blízko, kdy prohrálo o gól dramatickou finálovou bitvu právě s Vardarem, který slavil svůj premiérový triumf. Důležité pro celkový úspěch PSG bude, aby všechny hvězdy obětovali své individuální dovednosti ve prospěch týmu, což je občas družině velezkušeného chorvatského trenéra Zvonimira Serdarušiče, vytýkáno. PSG se do Final Four probojovalo potřetí v řadě. Předloni z toho bylo třetí místo, loni těsná finálová porážka a letos už by pařížané rádi dokráčeli k titulu.

Vardar letos zdobí skvělé týmové výkony, výborná taktická vyspělost a především nejlepší defenzíva. To budou hlavní zbraně, kterými bude Vardar čelit francouzské přesile. Také makedonský tým má ve svém kádru hráče, kteří v minulosti získali ocenění pro nejlepšího hráče roku. Jsou to brankář Arpad Štěrbik, který letos výrazně přispěl ke španělskému titulu na evropském šampionátu a chorvatská středni spojka Luka Cindrič, který získal prestižní ocenění v uplynulém roce. Tým se v ofenzívě dále opírá o ruského střelce Timira Dibirova a černohorskou levou spojku Vuku Borozana. V útoku je nesmírně platný také nejvyšší hráč soutěže, 215 centimetrů vysoký Lotyš Dainis Kristopans, který svoji výšku využívá nejen k tvrdé střelbě, ale také k nebezpečným přihrávkám na brankoviště. Vardar svedl nejtěžší čtvrtfinálovou bitvu ze všech postupujících. Německý Kiel, který hrál ve druhé polovině sezóny výborně, byl tvrdým testem připravenosti makedonského týmu. O postupu Vardaru rozhodlo při celkové remíze 56:56 pravidlo o vyšším počtu branek na půdě soupeře. V soubojích s Kielem Vardar prokázal psychickou odolnost a potvrdil, že má kvalitu na to, aby jako první tým v historii obhájit triumf ve Final Four.

Další francouzský zástupce,Nantes, si ve Final Four, stejně jako Montpellier, odbývá premiéru. Přesto má na soupisce hráče, kteří už v minulosti vítězství v Lize mistrů získali. Trofej nad hlavu už zvedli Němec Dominik Klein, který po sezóně uzavře svoji bohatou kariéru, makedonský střelec Kiril Lazarov a španělský mistr Evropy Eduardo Gurbindo. Španělská pravá spojka, která uz trofej získala s Barcelonou v roce 2015, chce společně s reprezentačním kolegou Davidem Balaguerem přidat další úspěch, tentokrát na klubové úrovni. Právě na tyto zkušené borce bude spoléhat trenér Thierry Anti, který jako jediný z trenérskeho kvarteta titul z Champions League ve sbírce ještě nemá.

Montpellier je posledním francouzským vítězem nejprestižnější evropské soutěže. V roce 2003 tým vedl současný trenér Patrice Canayer a v kádru byli například Michael Guigou, Thierry Omeyer nebo Nikola Karabatič. Montpellier je vůbec prvním týmem, který se do Final Four dostal z výkonostně slabších skupin C/D. Jihofrancouzský tým už byl v minulosti k postupu dvakrát velmi blízko. V letech 2010 a 2017 to ještě nevyšlo, ale letos už ano. Navic způsob, jakým Montpellier prošlo na závěrečný turnaj byl impozantní. Po osmifinálovém skalpu silné Barcelony přišla ve čtvrtfinále jasná výhra nad Flensburgem. Vítězství o 12 branek bylo nejvýraznějši výhrou v této fázi soutěže. Montpellier své kvality ukazuje i v domácí soutěži, kdy je těsně před koncem v čele tabulky s mírným náskokem na druhé PSG. Třeti francouzský zástupce se kromě úspešných výsledků prezentuje také atraktivní,dynamickou házenou, která bavi diváky. Tým okolo kreativni středni spojky, Argentince Diega Simoneta, může být překvapenim turnaje.

V ženské Lize mistrů jsme se obhajoby titulu letos dočkali, když maďarský Györ v reprize loňského finále znovu porazil Vardar . Dočká se makedonský klub titulu alespoň mezi muži?

Kompletní program Final Four uvidíte na Sport TV.

Sobota 26.5. 15:15 Nantes – PSG Sport 1 (živě)

Sobota 26.5. 18:00 Vardar – Montpellier Sport 1 (živě)

Neděle 27.5. 15:15 Zápas o 3. místo Sport 1 (živě)

Neděle 27.5. 18:00 Finále Sport 2 (živě)

redakce/ZR/

Cookie settings