Francie dech neztrácí

2019. 03. 29. 18:43    
Čas čtení: 2 minuta

29. 3. 2019 – Máme za sebou první dvě rundy zápasů o postup na Euro v roce 2020. Mezi devíti celky, které získaly plný počet bodů, jsou i úřadující vicemistři Evropy a světoví šampióni z Francie. Jakou herní tvář v prvních dvou zápasech ukázali?

Nutno v úvodu říci, že bavili. Pravda, Moldavsko, ale ani Island v současném rozpoložení, a navíc mimo domácí půdu, hrůzu nenahánějí. Ale i tak budí 8 vstřelených branek ve dvou zápasech respekt.

Moldavsko v prvním zápase nekladlo de facto vůbec žádný odpor. Od prvních minut se hrálo jenom na jeho polovině a bylo jen otázkou, kdy se Francouzi prosadí. Proti Islandu se zase Les Bleus uklidnili brzkým gólem, po kterém hráli v dalších minutách svůj tradiční pragmatický fotbal, a čekali, až to Island trochu otevře. A když se stalo, více prostoru Trikolóře tuze svědčilo a týmu, který působí tak, že to nejlepší prožil v posledních 4 letech, nasypala ještě další tři góly.

Už v nominaci, a pak i při jmenování základních jedenáctek, ukázal kouč týmu Didier Deschamps svou obvyklou tvář. Ve smyslu „vím, koho mám, komu můžu věřit a spolehnout se na ně“. Takže žádné experimenty neproběhly. Proto na nominaci čekal marně třeba obránce Laporte z Manchesteru City, který nyní sbírá za své výkony spoustu pochval. Nebo další hráč zadní řady Lenglet, který v posledních týdnech v barcelonské hierarchii přeskočil zraněními zpomaleného Umtitiho. Skoro už tradičně má během reprezentační pauzy volno forvard Arsenalu Lacazette. A madridský Benzema? Toho už by případná pozvánka asi překvapila natolik, že by to považoval za nejapný žert.

Zápasy pak mimo jiné ukázaly, co dělá Deschampsova důvěra s výkony hráčů, kterým takřka až bezmezně věří. Předpokládám, že bychom se společně shodli na tom, že má Francie lepší hrotové útočníky než Girouda. Nikoli však pro Deschampse. Ten na Girouda na rozdíl od jeho současného i předešlého zaměstnavatele na klubové úrovni plně spoléhá. A Giroud to splácí. Nejde jen o to, že se útočník Chelsea trefil v Kišiněvě i na Stade de France. Ale jeho výkony byly celkově komplexní a hodně týmové.

Přestože dali Francouzi kupu gólů, styl jejich hry se nemění a měnit nebude. Vychází ze zabezpečené obrany, která se může zcela spolehnout i na výkony záložníka Kantého, který byl v obou zápasech skvělý. V Chelsea hraje trochu výše než pod Deschampsem (na jeho obvyklé pozici hraje Sarriho kůň Jorginho), ale neměl žádný problém přešaltovat a zahrát tam, kde si získal největší renomé. V útoku je to hodně o trpělivosti a disciplíně. A o přesvědčení, že se kvalita v podobě Pogba, Griezmann, Mbappé a spol. prosadí. A ona většinou prosadí. A ve chvíli, kdy to pak soupeř při stavu 0-1 v 70. minutě otevře, začne s ním být už definitivně zle.

Francouzi se v novém kvalifikačním cyklu předvedli v tom samém zářivém světle, ve kterém odehráli ruský mundial. O tom, že na Euro pojedou, nepochyboval nikdo ještě předtím, než se v kvalifikaci poprvé koplo do míče. Ale cíle Francouzů visí mnohem výše. A ti k nim odstartovali nejlepším možným způsobem.

redakce/as/  

Cookie settings