Byl Klopp při kvalifikačních zápasech Anglie o Euro 2020 pozorným divákem?

2019. 04. 12. 09:26    
Čas čtení: 2 minuta

12. 4. 2019 – Je to mezi fanoušky Liverpoolu obvyklá disputace. Kde že je nejlepší pozice Jordana Hendersona. Klopp ho poslední měsíce využíval na pozici číslo 6, kvůli čemuž byl 28letý záložník často kritizován. Jeho výkony se nelíbily a sám hráč se sebou také nebyl spokojen.

V posledních zápasech jsme ale viděli jiného Hendersona. Jak v lize proti Southamptonu, tak v Lize mistrů proti Portu. Nebylo to dílem náhody, ale tím, že hrál na pozici box-to-box záložníka, tedy na pozici číslo 8. Tedy na pozici, na které Henderson hrál v kvalifikačním zápase o Euro proti Česku a i jako střídající hráč v následném utkání proti Černé Hoře.

Sám Henderson říkal, že se asi Klopp na reprezentační zápasy Anglie díval a pochopil, že by mu to na pozici výše na trávníku slušelo. I se k tomu oba dva sešli a bývalý hráč Sunderlandu vyslovil přání posunout se ze „šestky“ trochu výše. Klopp potom médiím v nadsázce říkal, že by se asi měl „Hendovi“ omluvit, že ho dlouho stavěl na pozici, kde fotbalista hrát nechce.

Faktem je, že Henderson je schopen zvládnout defenzivní i ofenzivní roli. A lépe se cítí v té, kde má více ofenzivních úkolů. Jenže na rozdíl od situace, která nastala nyní, neměl Klopp vždycky na „šestku“ tolik možností, jako teď. Aktuálně pozici zastává Brazilec Fabinho, a nutno říci, že ji zastává skvěle. Vrátil se k výkonům, které předváděl v té pro Monako úchvatné sezóně 16/17, při které knížecí klub vyhrál ligu a hrál semifinále Ligy mistrů. V sezóně 17/18 chvíli trucoval, že nemohl odejít do Anglie už dříve, a na jeho výkonech to bylo znát. A když se loni v létě v Liverpoolu konečně objevil, prožil velmi krušné začátky. Adaptace byla delší než by on i kouč Klopp chtěli. Ale někdy na přelomu roku se Fabinho chytil a hraje parádně. A právě jeho výkony na pozici defenzivního záložníka umožňují Kloppovi vytáhnout Hendersona na trávníku o něco výše.

A je třeba říci, že to dává smysl. Fabinho má to, co Hendersonovi na šestce občas chybí. Tu zdravá agresivita a určití ostrost v soubojích, tu taktická disciplína, někdy i více dokonalosti v poziční hře.

Pro Kloppa je to v každém případě příjemná pozice. Na pozici záložníků má navíc Wijnalduma, lepšícího se Naby Keitu a děvečku pro cokoli, Jamese Milnera. K tomu zlepšenou obranu vyztuženou od loňského ledna van Dijkem a od léta s gólmanem Alissonem. K tomu útok snů Salah – Firmimo – Sané. I proto letos Liverpool aspiruje na to, aby poprvé od roku 1990 vyhrál ligový titul…

redakce/as/  

Cookie settings