Povede Skotsko znovu Strachan?

2019. 04. 19. 12:11    
Čas čtení: 2 minuta

19.4. 2019 – Alex McLeish již není trenérem skotské reprezentace. Jeho návrat k týmu po 12 letech tedy skončil o mnoho dříve, než si asi sám myslel. Kdo se ujme kormidla místo něj? Gordon Strachan? Nebo David Moyes? Nebo někdo jiný?

Jen 12 zápasů a 14 měsíců trvalo angažmá McLeishe u skotské reprezentace. Po dobré periodě během Ligy národů přišlo rychlé vystřízlivění zkraje kvalifikace o Euro v příštím roce. Skotsko nejprve nečekaně vysoko padlo v Kazachstánu, kde si hoši Michala Bílka připsali výhru 3-0. Pak si sice Skoti připsali povinnou výhru 2-0 doma nad San Marinem, ale to svazové šéfy neobměkčilo. Bývalý trenér Birminghamu nebo Aston Villy se tak musel poroučet.

Jak tomu tak už bývá, v médiích ve Velké Británii se okamžitě rozjely spekulace o tom, kdo by měl tým převzít. Mluví se o bývalém kouči týmu Strachanovi, Davidu Moyesovi, ve hře je prý i trenér skotského týmu do 21 let Scot Gemill, bývalý kouč Watfordu nebo Wiganu Malky Mackay, trenér Aberdeenu Derek McInnes nebo možná i úspěšný trenér reprezentace Severního Irska Michael O´Neill.

Pokud Vás stejně jaké mě napadlo, že jste o O´Neillovi v souvislosti se Skotskem už slyšeli, nespletli jste se. Má matná vzpomínka se zhmotnila při dalším bádání – O´Neill byl loni favoritem na pozici kouče Skotska. Ale nabídku tehdy odmítl. Jenže ve Skotské fotbalové federaci se vyměnilo vedení, a některé hlasy mluví o tom, že by se tentokrát O´Neill stěhovat mohl.

Některá média favorizují Strachana. McLeishův předchůdce stravil u kormidla „Tartan Army“ skoro 5 let. A názory na jeho působení se různí. Faktem ale je, že po svém příchodu Skotsko zvednul. Ale tým i přes nadějný start do kvalifikace o Euro v roce 2016 na finálový turnaj nedovedl. A tak Skotsko na účast na velkém turnaji čeká už od roku 1998, kdy tým hrál na MS ve Francii.

Podle sázkových kanceláří je druhým největším favoritem David Moyes. Bývalý kouč Evertonu a Manchesteru United v minulosti naznačil, že by jednou rád reprezentaci své domoviny vedl. Ale že by nyní raději zůstal u trénování na klubové úrovni. Otázkou ale je, kolik bude mít nabídek. Jeho poslední štace u United, Realu Sociedad, Sunderlandu a West Hamu měly vesměs krátkého trvání.

                                                                                                                                                            redakce/AS/

Cookie settings