Z historie F1. Rok 1969: Jackie Stewart a Matra mistry světa

2019. 05. 13. 13:51    
Čas čtení: 2 minuta
F1

13.5. 2019 – Rok 1969 je rokem, ve kterém Formule 1 výrazně začíná hovořit francouzsky, to díky vozům Matra, které přišly o rok dříve díky prezidentu de Gaullovi, jenž chtěl vidět svoji zemi vyhrávat, a proto dal Matře na tuto misi šest milionů franků.

Kuriózní však je, že francouzského úspěchu dosáhl nesmírně patriotický Angličan Ken Tyrrell a Skot Jackie Stewart, jinými slovy týmový manažer a závodník, kteří dovedli vůz Matra MS80 k jezdeckému i konstruktérskému titulu. Monopost, jenž navrhl Bernard Boyer, měl v útrobách nový anglo-americký motor Ford Cosworth DFV, převodovku Hewland a pneumatiky Dunlop.

Tyrrell a Stewart nebyli pouze úspěšní, byli doslova dominantní, když vyhráli velké ceny v Jižní Africe, Španělsku, Holandsku, Francii, Velké Británii a Itálii, k tomu navíc slavný Závod šampionů na Brands Hatch, nemistrovský závod Formule 1.

Monza je perfektním příkladem skutečnosti, že Jackie Stewart a Ken Tyrrell neponechávali nic náhodě, precizně vypočítali poměry převodových stupňů a umožnili Matře MS80 projet cílem v čele skupiny čtyř vozů, které mezi sebou měly dohromady rozestup 25 setin sekundy. Ve stejném roce získal Jackie Stewart pole position v Monaku a Francii a zajel nejrychlejší kolo v Jižní Africe, Monaku, Holandsku, Francii a Velké Británii, na okruhu Clermont Ferrand dokonce dosáhl na tzv. grand slam.

Clermont Ferrand byl vůbec speciálním místem, kde vznikla vítězná oslava, která svým způsobem navždy naučila Formuli 1 hovořit francouzsky. Na konci závodu Jackiemu kdosi podal láhev šampaňského, Skot instinktivně začal nápoj stříkat po nadšeném davu. Vznikla tak tradice, kterou jezdci praktikují dodnes. Epizoda s šampaňským byla jednou z mnoha, která ze Sira Jackieho Stewarta učinila prvního pilota Formule 1, jenž proměnil sebe a svou rodinu ve velice úspěšnou značku. Skot dodnes jezdí po celém světě jakožto čestný zástupce řady světových značek, zatímco jej jeho tři mistrovské tituly jednoznačně staví do pozice jednoho z největších velikánů historie tohoto sportu.

                                                                                                                                   redakce/onv/

Cookie settings