Dosáhne Vardar konečně na triumf v Lize mistrů?

2018. 05. 08. 10:41    
Čas čtení: 3 minuta

" width=

8.5. 2018 – Zatímco muži si na svoje Final Four musí ještě 2 týdny počkat, ženský házenkářský vrchol je za dveřmi. Už o následujícím víkendu budeme znát vládce evropské klubové házené této sezóny. Jedním z témat závěrečného turnaje bude, zda makedonský házenkářský gigant, Vardar, dosáhne na vysněný titul.

Model Final Four se v ženské Champions League hraje od roku 2014. V každém z předchozích ročníků se mezi elitou objevily dva týmy, černohorská Buducnost a Vardar Skopje. Zatímco tým z Podgorice prošel přestavbou kádru a letos vypadl ve čtvrtfinále s maďarským Györem, makedonský Vardar si na závěrečné akci sezóny udržel 100% účast. Právě tento tým bude největším favoritem turnaje, který se bude hrát v maďarské Budapešti v aréně Lászla Pappa.

Vardar má v letošní sezóně nejlepší čísla. Jedinou porážku svěřenkyně trenérky Iriny Dibirovové utrpěly ve francouzských Métách na konci února, kde prohrály o dvě branky. Makedonský celek dal nejvíce branek, 418 a zároveň má nejlepší skóre +79. V ofenzívě se tým opírá o střelecky disponovanou Chorvatku Andreu Peněžičovou, která je aktuálně čtvrtá v pořadí střelkyň celé soutěže. Na čele se mimochodem stále drží česká reprezentantka Iveta Luzumová z Turüngeru. Další oporou je střední spojka Andrea Lekičová. Srbská hráčka skvěle diriguje ofenzívu a navíc je sama hodně gólová. Obrovskou kvalitu má Vardar na pozici pivota, kde působí další srbská reprezentantka, Dragana Cvijičová, která je aktuálně zřejmě nejlepší hráčkou na tomto postu. Při hře se prezentuje prvky, které vidíme i u elitních pivotů mezi muži. Cvijičová má ideální tělesné parametry, čehož náležitě využívá. Zvládá chytání míčů do jedné ruky a má vysokou úspěšnost střelby. Na svoji výšku je navíc poměrně rychlá. V útoku se prosazují také obě křídla a navíc všechny posty má Vardar kvalitně zdvojené. Velmi důležitým prvkem ve hře Vardaru je týmové pojetí. Hra celou sezónu působí velmi kompaktně. Hráčky si uvědomují, že v tomto složení mají jedinečnou, poslední šanci zapsat se do historie a poprvé dojít s Vardarem k titulu. V následujících letech dojde, dle vyjádření vedení klubu, k velké hráčské obměně, která má za cíl zapracovat mladé hráčky, aby Makedonie uspěla na evropském šampionátu v roce 2022.

Přestože Vardar je favoritem turnaje, tak semifinále s Rostovem na Donu rozhodně nebude jednoduché. Rostov si jako jediný z týmů ve Final Four odbývá premiéru, ale je pasován do role „černého koně“. V tomto kalendářním roce ruský celek dominuje na domácí scéně i v Lize mistrů. Jeho jedinou ztrátou je únorová remíza v Bukurešti. 330 inkasovaných branek je nejlepší defenzivní výkon v celé soutěži. Francouzský trenér Frédéric Bougeant, který po této sezóně na lavičce Rostova skončí, se ve svém kádru může opřít o šest olympijských vítězek z Ria, což zaručuje potřebnou zkušenost. Kvalitu Rostov prokázal ve čtvrtfinále, kde zaznamenal nejsuverénnější postup ze všech týmů. S maďarským FTC si v dvojzápase poradil překvapivě hladce, v celkovém součtu byl lepší o 12 branek.

Jak již bylo zmíněno výše, Vardar zatím mezi elitou Ligy mistrů nechyběl, ale právě letos ho skvělé výkony pasují do role hlavního favorita. V minulých letech se přeci jen s makedonským týmem tolik nepočítalo. Navíc se letos pro vedení Vardaru nabízí unikátní možnost, ovládnout nejen ženskou Ligu mistrů, ale zároveň obhájit titul mezi muži, což se zatím od doby, kdy se hraje Final Four nikomu nepodařilo.

Druhé semifinále obstarají rumunská Bukurešť a maďarský Györ, tedy vítězné týmy z předchozích dvou let. Za normálních okolností by byl zřejmě favoritem na postup Györ, ale maďarský obhájce titulu se v závěru sezóny potýká s rozsáhlou marodkou, která postihla zejména spojky včetně hvězdné Norky Nory Mørkové. V týmu Bukurešti naopak chytla parádní formu Cristina Neaguová, která ve čtvrtfinále sestřelila Méty osmnácti brankami.

Kompletní program Final Four můžete sledovat na Sport TV.

Sobota 12.5. 15:15 CSM Bukurešť – Györ Sport 1 (živě)

Sobota 12.5. 18:00 Rostov na Donu – Vardar Sport 1 (živě)

Neděle 13.5. 18:00 Finále Sport 2 (živě)

Neděle 13.5. 22:45 Zápas o 3. místo (záznam)

redakce/zdr/

Cookie settings