Na koho se můžeme těšit v Ligue 1?

2015. 07. 31. 00:45    
Čas čtení: 2 minuta

" width=

30.7. 2015 – Francouzská nejvyšší fotbalová soutěž už zdaleka není pouhou líhní talentů pro evropské velkokluby. Francie budí respekt. Do Francie se přestupuje. Kvůli fotbalové kvalitě a také možnosti zahrát si po boku neobyčejných fotbalových osobností.

Kdo Vás napadne jako první? Ano, nás také. Zlatan Ibrahimovič je v současnosti jednou z nejsledovanějších postav světového fotbalu. Ať už se jedná o jeho technické finesy přímo na hřišti, politicky nekorektní vyjadřování nebo typické „Zlatanovsky arogantní“ vnímání světa, tenhle 33letý chlapík prostě ví, jak zaujmout. A to je pro posledního francouzského mistra, PSG, hlavním důvodem, proč chce Zlatana udržet minimálně pro příští sezónu. Trenér Laurent Blanc prohlásil, že mu po sportovní stránce nic nechybí a smlouvu by měl naplnit. Obhajovat titul by se mu mělo relativně dobře. V týmu kolem sebe má enormní kvalitu, která mimo jiné znamenala i postup do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde se vypadlo s pozdějším vítězem soutěže, Barcelonou. Brazilští bouráci Thiago Silva a David Luiz, argentinský playmaker Javier Pastore nebo Pirlův nástupce Marco Verratti . Ti všichni, spolu s dalšími, budou připravovat prostor pro parádní kusy Švéda s bosensko-chorvatským původem.

Pohodlná cesta to ale pro Pařížany nebude. V cestě jim budou stát minimálně tři kluby, které touží po zisku titulu. Prvním z nich je Lyon, který bude spoléhat na nejlepšího střelce uplynulé sezóny, 28gólového reprezentanta Francie Alexandra Lacazetta. Ačkoli o něm sní hned několik klubů z Premier League, forvard prohlásil, že v Lyonu je spokojený a lidé nemají věřit přestupovým spekulacím. Pokud se bude střelecky i herně dařit dalšímu čerstvému národnímu miláčkovi, Nabilu Fekirovi, PSG má o konkurenci postaráno. Mezi tyčemi bude mít Lyon vynikajícího Portugalce Anthonyho Lopese a v obraně talentovaného Samuela Umtitiho.

Svoje místo na výsluní si chce vybojovat i znovuzrozené Monaco. Nová finanční síla, udělala z druholigového klubu účastníka Ligy mistrů a v kádru jsou jména, o kterých si ostatní evropské kluby mohou nechat zdát. Portugalský chytrolín Joao Moutinho, rychlonohý střelec Anthony Martial, reprezentační obránce Francie Layvin Kurzawa a nově také italsko-egyptský bombarďák Stephan El Shaarawy. Ti všichni, doplnění o kvalitní kolegy, mají reálnou šanci sesadit PSG ze zlatého trůnu. P

Podobně je na tom i Olympique Marseille, který má dlouhodobě v plánu oprášit přes dvacet let staré vítězství v Lize mistrů, a jiná cesta než přes čelo francouzské ligy k němu nevede. 30letý Steve Mandanda patří už několik let k nejlepším evropským brankařům a kapitánskou pásku v Olympique nezdědil po namátkovém výběru. Obránce Nicolas N’Koulou pro změnu svými solidními a konzistentními výkony dráždí měšce velkoklubů nejen v Anglii, podobně jako Florian Thauvin, jehož ofenzivní vlohy a tah na bránu by měly sloužit výukovým videím pro mladé fotbalisty.

V Ligue 1 to ovšem zdaleka nebude jen o čele tabulky. Spousta další fotbalové kvality se skrývá v týmech, jako je Lille se svými megatalenty Nolanem Rouxem a Michaelem Freyem nebo Girondins Bordeaux se střelecky potentním Uruguaycem Diegem Rolánem a českým zástupcem Jaroslvem Plašilem.

Prostě a jednoduše bude na co koukat. Užijte si francouzský fotbal na Sportu 1 a Sportu 2 spolu s námi. Už brzy.

Michal Micka

Cookie settings