Vrátí se Francouzi v Chorvatsku opět na evropský trůn?

2018. 01. 11. 10:46    
Čas čtení: 3 minuta

" width=

11.1. 2018 –Tuto otázku si klade několik desítek hodin před prvními góly na 13. mistrovství Evropy házenkářů celá řada odborníků. Oprávněně, protože svěřenci trenérského tandemu Dinart – Gille přijedou do Chorvatska jako nejúspěšnější tým posledních let. Jako jediní na světě dokázali vyhrát šestkrát mistrovství světa, naposledy před rokem a Evropu vyhráli za posledních deset let třikrát – 2006, 2010 a 2014. Mají výborně poskládaný tým z těch zkušených v čele s Nikolou Karabatičem, ale i mladých talentů, jako jsou Remili, Mem či Fabregas. Ani neúčast dvou legend Omeyera a Narcise, kteří se po loňském světovém prvenství rozloučili s reprezentací, by neměla být překážkou k útoku na ztracené pozice z posledního evropského šampionátu v Polsku, který házenkářům země galského kohouta nevyšel a skončili překvapivě až pátí.

Titul, popravdě před dvěma lety překvapivý, budou obhajovat Němci. V Polsku zazářili. Ač postrádali některé zraněné opory, dokázali bojovat jako jeden tým v čele s brankářem Wolffem, který jim titul jak se říká vychytal. Nebude chybět ani v Chorvatsku, kde vytvoří dvojici se zkušeným Heinevetterem. O ně a střelecky potentního Gensheimera se bude jistě opírat nový muž na trenérské lavičce, teprve 39letý Christian Prokop, který nahradil Islanďana Dagura Sigurdssona. Podaří se Němcům navázat na zlato z Evropy 16 a bronz z Ria téhož roku a vymazat nepříjemné deváté místo z loňského francouzského světového šampionátu?

Do medailových bojů v klání, které nemá jednoznačného a vyloženého favorita, budou chtít jistě zasáhnout i Norové, kteří se ve Francii prezentovali výbornými výkony a dotáhli to až do finále, čímž navázali na čtvrtou příčku z mistrovství Evropy před dvěma lety. Mají bojovný tým s mladými ambiciózními hráči na čele v současnosti s možná největším světovým talentem Sanderem Sagosenem. Cítí, že semifinále jim “sluší”.

Do okruhu favoritů patří bezesporu i Chorvati, kteří atakují na velkých turnajích vždy umístění do 5.místa . Na lavičce budou mít mistrného stratéga Lino Cervara, nejúspěšnějšího kouče v historii chorvatské házené. Hvězdou před domácím publikem, které bude jistě dalším hráčem v poli, by se mohl stát Luka Cindrič, střední spojka, která svým pojetím hodně připomíná legendu Ivano Baliče. Otazník visí nad případnou formou Duvnjaka, dlouhodobě zraněné opory THW Kiel.

O místo na výsluní budou určitě bojovat také Slovinci, kteří to dotáhli ve Francii až na bronz. Silnou by měli mít pravou stranu Janc – Dolenec a na lavičce zkušeného Veselina Vujoviče.

Napravit desáté místo ze světového šampionátu budou chtít jistě Dánové, které nelze podceňovat, vždyť v Riu získali zlato. Jejich výkonnost je ale někdy jako přesýpací hodiny. Do role spolufavoritů patří určitě i Španělé, pro zkušené hráče typu Aguinagaldeho to bude možná poslední šance získat medaili.

A právě házenkáři z Pyrenejského poloostrova budou jedním ze soupeřů českých házenkářů ve skupině ve Varaždinu. Spolu s nimi i výše citovaní Dánové a Maďaři, kteří budou chtít pod taktovkou Ljubomíra Vranjese, a letos s vynikajícím Mate Lekaim, určitě překvapit.

Úloha českých hráčů, kteří se probojovali mezi evropskou elitu podeváté a nejlépe skončili hned při první účasti v roce 1996 na šestém místě, nebude rozhodně jednoduchá. Najít celek, přes který by prošli ze čtyřčlenné skupiny dál, je hodně složité. Ostatně jen pro zajímavost, když bychom sečetli počty startů na evropském šampionátu, tak právě “česká skupina” vede, čtyři týmy mají dohromady jednačtyřicet účastí. Největší osobnost posledních let Filip Jícha s aktivní kariérou skončil, zranění nepustí na šampionát jednoho z tvůrců hry Babáka. Celek absolvoval přípravná utkání se Slovenskem a Rakouskem, v nichž kromě tří vítězství potěšila i stoupající forma jak v obranné, tak i útočné fázi. Osmnáctičlenný kádr, v němž je většina legionářů, bude zúžen o dva hráče až těsně před odjezdem do dějiště šampionátu, kde čeká českou reprezentaci první soupeř v sobotu 13.ledna, Španělé.

Zápasy nejen české reprezentace, ale i další ve skupinách i samotný závěr bojů o medaile Vám v následujících dnech ledna nabídnou naše sportovní kanály SPORT 1 a SPORT 2.

JAN SLEPIČKA, komentátor

Cookie settings