Bude Final Four ve francouzské režii?

2018. 04. 27. 10:38
Čas čtení: 3 minuta

27. 4. 2018 – Minulý týden bylo úvodními duely rozehráno čtvrtfinále Ligy mistrů. Hned ve třech ze čtyř zápasů se objevily francouzské týmy. Minimálně dva z nich mají postup na dosah a třetí Montpellier si domů z Flensburgu odvezlo nadějnou remízu. Klidně se tedy 26. a 27. května v německém Kolíně můžeme dočkat malého mistrovství Francie.

Pojďme si ještě před odvetami probrat, jaké jsou vyhlídky jednotlivých týmů vzhledem k postupu na závěrečný turnaj. V zápase Kielce – PSG se utkal překvapivý vítěz celé soutěže z roku 2016 a pátý tým ze skupiny B s vítězem skupiny B a tedy přímým postupujícím do čtvrtfinále. PSG po 3. místu z roku 2016 a loňské finálové porážce s Vardarem letos cílí konečně na titul. V Polsku dokázal francouzský celek, který už letos polského mistra ve skupině dvakrát porazil, potvrdit roli favorita a do Paříže si veze výhru 34:28. Po prvním poločase byl rozdíl dokonce 12 branek, ale ve druhém dějství se na straně Kielců rozchytal zkušený brankář Szmal a domácí přeci jen stáhli vysoké manko na přijatelnější rozdíl. Skvělý vstup do druhého poločasu a intenzivní stíhací jízdu za lepším výsledkem prakticky zastavilo vyloučení obránce Kuse, kterého do konce zápasu tým Talanda Dujshebaeva nedokázal adekvátně nahradit. Tým okolo Nikoly Karabitiče a Mikkela Hansena v Polsku rázně vykročil do další fáze.

Druhým francouzkým týmem, který se výrazně přiblížil k účasti na závěrečném turnaji je Nantes, které se ve vyprodané domácí hale nenechalo zaskočit nevyzpytatelným dánským Skjernem. Skjern dokázal v osmifinále vyřadit jednoho z aspirantů na celkový triumf, maďarský Veszprém. Tomu se tak ani letos nepovede vysněné vítězství v Champions League získat. Skjern, který má v kádru jednoho z nejlepších střelců letošní Ligy mistrů, Švéda Markuse Olssona, se v úvodu zápasu v Nantes hledal. V útoku Skjern vyrobil hrozivých 11 ztrát. Hráči se nestíhali vracet, takže 9 gólů inkasovali z rychlých útoků a nefungovala ani varianta se sedmi hráči v poli, kdy Skjern několikrát inkasoval do prázdné branky a bylo z toho šestigólové manko po prvním poločasu. Ve druhém dějství se dánský celek srovnal, udržel šestibrankovou ztrátu, čímž ještě udržel určitou naději. Přesto je to Nantes, které si prvním zápasem důrazně řeklo o premiérovou účast ve Final Four.

Třetí zástupce ze země galského kohouta, Montpellier, nemá svoji partii s německým Flensburgem tak skvěle rozjetou, ale remíza 28:28 z úvodního střetnutí na soupeřově půdě dává jihofrancouzskému týmu velmi slušné naděje na historickou účast ve Final Four. Montpellier už se o jedno velké překvapení postaralo, když v osmifinále vyřadilo silnou Barcelonu a případný postup přes šampióna z roku 2014 by byl další senzací. Montpellier letos v Lize mistrů na domácí půdě prohrálo pouze jeden zápas s tureckým Besiktasem, když už mělo jistotu vítězství v D skupině. Pestrý útok francouzkého celku, skvěle organizovaný Diegem Simonetem, ostrá levá spojka Litevec Jonas Truchanovičius, univerzál Michael Guigou, talentovaný pivot Ludovic Fabragas, zkušený Slovinec Vid Kavtičnik, k tomu dvojice leváků Porte a Richardson, to jsou základní stavební kameny týmu Patrice Canayera, který umí své svěřence výborně takticky připravit. Flensburg ve Francii tak čeká nesmírně těžká bitva.

V posledním souboji ve čtvrtfinálovém programu na sebe narazil obhájce z loňské sezóny, makedonský Vardar a jeden z nejúspěšnějších týmů posledních let, německý Kiel. První zápas se hrál na německé půdě a byla to vyrovnaná bitva od úvodních minut. Žádný z týmů si nevypracoval výraznější brankový náskok. V prvním poločase vedl Vardar, ve druhém se do tříbrankového náskoku dostal Kiel. Ještě ve 28. minutě byl stav 28:26, ale Vardar třemi góly v řadě výsledek překlopil ve svůj prospěch. Dva góly dokonce padly v posledních třiceti sekundách. Pro Vardar v odvetě hovoří jeho výsledky na domácí půdě, kde v tomto ročníku ztratil jediný bod za remízu s polským Plockem v posledním kole. Vardaru hráli výtečně oba pivoti, Stoilov i Brazilec Ferreira Moraes zaznamenali shodně 5 gólů. V brance předvedl svůj vysoký standard Arpad Štěrbik. Domácí se tradičně opírali o střelecky disponovanou dvojici Vulin, Bilyk, ale na kompaktně hrající Vardar to nakonec nestačilo. Bylo to vůbec poprvé od roku 2011, kdy Kiel prohrál čvrtfinálový zápas na domácí půdě.

V minulosti jsme si už zvykli na dominanci francouzského národního týmu na významných reprezentačních akcích. Letos mají elitní francouzké celky šanci ovládnout také nejprestižnější evropskou klubovou soutěž.

Jak to nakonec dopadne a jaké bude složení kvarteta ve Final Four se dozvíme už během následujícího víkendu.

Odvetné zápasy můžete sledovat v sobotu a v neděli na Sport TV.

Sobota 28.4. 22:00 PSG – Kielce Sport 2 (záznam)
Neděle 29.4. 17:00 Vardar – Kiel Sport 2 (živě)
Neděle 29.4. 19:00 Montpellier – Flensburg Sport 2 (živě)