Ecclestone přiznal, že ho zajímaly jen peníze

 avatar 2017. 05. 06. 12:38    
Čas čtení: 2 minuta

6. 5. 2017 – Ještě nedávný šéf formule 1 Bernie Ecclestone přiznává, že celý sport takříkajíc finančně ‚dojil‘, aby uspokojil tehdejší majitele seriálu F1. Současně prezentoval, že to byl vlastně jediný jeho cíl. Jakkoli mu nelze ekonomickou úspěšnost jeho snah upřít, s ohledem na kupní cenu 8 miliard dolarů, Ecclestonova strategie je současně důkazem, že cílit jen a pouze na profit je krátkozraká strategie.

V zákulisí F1 existují velmi zajímavé příběhy o tom, jak nedávno dosloužilý Bernie Ecclestone nenašel porozumění ani s novým majitelem F1, natož s novým vedením v podobě Charlese Caryeho, Rasse Brawna a Seana Bratchese. Bylo by skoro divné – pragmaticky řečeno – aby starý šéf našel porozumění s novým šéfem, který jej nahradil. Co je ale zajímavé, že pod tlakem otevřených komentářů například zmíněného Careyho nebo Browna se Ecclestone vyjadřuje na různá témata tak přímočaře, že to před tím bylo skoro nemyslitelné.

Pořadatele Velké ceny Malajsie Ecclestonova prohlášení dohnala až tak daleko, že jej obvinila z „okrádání“. Jeho nástupce Charles Carey musel uznat své neporozumění nad tím, proč byla řada nápadů vedoucích k rozvoji F1 původním vedením zamítnuta.

„Chce se mi říkat ano daleko častěji,“ řekl Carey, který tím naráží na to, že je hodně dotazován, zda by šlo toto či ono. „Jakou hodnotu má nápad, když odpovědí na takový nápad je pouhé ne? Jen to generuje frustraci. Je celá řada věcí, které měly být provedeny, ale nebyly. V posledních pěti letech F1 nevyužila svůj potenciál. Nevyužila ani výhody své pozice. Nikdo není dokonalý. Bernie to všechno začal před několika desítkami let a dnes to prodal za osm miliard dolarů. Zaslouží veškeré uznání. Ale dnes je nutné sport promovat. A to se nedělo.“

Ecclestone ale nenechal na svou reakci dlouho čekat a uznal, že Carey má „sakra pravdu!“.

„Když ten nápad neměl šanci na to, aby generoval nějaký zisk, tak jsem prostě řekl ne,“ reagoval Ecclestone pro britský Daily Mail. „Jestli ten nápad neměl šanci na to generovat zisk nebo by to mělo každého stát jen spoustu času, řekl jsem ne. Ale moc konkrétní [Charles Carey] není, že? Docela bych uvítal, aby řekl: Bernie udělal to a tamto a to bylo hloupé.

Fungoval jsem jako výkonný ředitel, který byl zodpovědný za vytvoření zisku. Kdybych nebyl efektivní, společnost Liberty Media by pravděpodobně neměla zájem o koupi podílu. Bylo mou zodpovědností zajistit, abychom maximálně navýšili hodnotu firmy tak, aby se stala atraktivní pro potenciálního kupce. A to se také stalo. Skoro se mi zdá, že [Charles Carey] už nepotřebuje vydělávat peníze. Ale je dobré, že má nějaký názor,“ dodal Ecclestone a k tomu přidal: „Možná mi některé věci utekly. Třeba [nové vedení] dostane nějaké nápady a to posune celou F1 kupředu.“