Bleskový breakthrough Gabriela Paulisty

 avatar 2015. 02. 02. 18:07    
Čas čtení: 2 minuta

Gabriel Paulista

2.2.2015 – Jako by nad São Paulem zářila nějaká zvláštní fotbalová aura. Možná pomáhá vyšší procento ortodoxních věřících mezi místními fanoušky, možná je to jen náhoda. Tak jako tak je počet neobyčejných fotbalistů, kteří se v této brazilské oblasti rodí, přinejmenším podezřelý. Jedním z nich je Gabriel Paulista, který se během roku a půl vyhoupl z Brazílie až do Ligy mistrů.

Když Villarreal v létě 2013 vykupoval mladého obránce z týmu EC Vitória za přibližně 3 miliony eur, fanoušci španělského klubu, stále ještě rozjaření z návratu do Primera División, neměli úplně jasno, o koho se vlastně jedná. Několik individuálních ocenění se sice v jeho sbírce lesklo, nicméně v Evropě o něm slyšela jen hrstka fanatických milovníků brazilského fotbalu. Urostlý obránce, který dokáže hrát vpravo, vlevo i uprostřed, pravděpodobně dobrý ve vzduchu, cena navíc není vysoká. To jako zdůvodnění pro rozšíření kádru stačilo. Gabriel se přestupu nebránil a náročný přechod do Evropy zvládnul. Už na podzim dostal první příležitost se ukázat a nutno říci, že ho trenér Marcelino García Toral nešetřil. Debut za Villarreal v základní sestavě proti pozdějšímu španělskému mistrovi Atléticu Madrid, to chce spoustu odvahy. Na obou stranách. Mladý Brazilec ovšem nezklamal. Ve zbytku sezóny nastoupil ještě do dalších 17 ligových zápasů, ve kterých se zdokonaloval po boku zkušenějšího Chechu Dorada, a výrazně se podílel na vynikajícím 6. místě, které Villarreal překvapivě rychle vrátilo do evropských pohárů.

Od nového ročníku La Ligy už Gabriel Paulista patřil definitivně do základní sestavy. Fanoušci klubu se opájeli úspěchem, zkupovali dresy a svůj idol veřejně velebili. Tichý Brazilec měl kontrakt podepsaný na dlouhých pět sezón a bylo jasné, že pokud by v něm náhodou rozpoznal využitelný potenciál některý z evropských velkoklubů, musel by na stůl položit zatraceně těžký kufřík. Nejlépe dva. V tu chvíli nikdo netušil, že se to stane v podstatě okamžitě. Z kraje ledna letošního roku, po pouhém roce a půl ve Španělsku, se v médiích poprvé objevily spekulace, že padl do oka Arsénu Wengerovi. O pár dní později bylo oficiálně potvrzeno, že Gabriel Paulista přestupuje do londýnského Arsenalu za částku pohybující se v rozmezí mezi deseti a patnácti miliony eur. „Žlutá ponorka“ tak sice přišla o talentovaného hráče, ovšem fotbalová marže a navíc hostování šikovného rychlonožky Joela Campbella za to stály. Fandové Arsenalu zatím zůstávají skeptičtí, a pokud Gabriel nepřesvědčí v několika úvodních utkáních, čeká ho dlouhá cesta temným lesem. Motivace se zlepšovat a vyhrávat ty nejcennější trofeje mu ovšem nechybí. A Arsenal by mu měl vyhovovat, což ostatně potvrdil krásnou větou v lámané angličtině: „Arsenal? Its lajk e drým kam trů!“

Cookie settings