Skotská exotika ve Španělsku aneb jak si vede David Moyes

 avatar 2015. 03. 02. 19:47    
Čas čtení: 2 minuta

1.3.2015 – Když se ryšavý 51letý kouč znenadání přesunul ze svých rodných ostrovů do Španělska, překvapil půl fotbalového světa. Z několika zahraničních i domácích nabídek padla volba na Real Sociedad. Baskický klub mu údajně okamžitě přirostl k srdci, prý protože v sobě má cosi britského. Pojďme se podívat, co se prozatím velkému fanouškovi Glasgow Rangers a Evertonu povedlo a co ne.

První otázka, která běžně smýšlejícího fotbalového fanouška napadne, je křišťálově jasná. Dokázal Moyes za necelé čtyři měsíce vrátit Real Sociedad na vítěznou vlnu? Odpověď je ještě jasnější. Nikoliv. Vzduch v kabině se pravděpodobně trochu provětral, ovšem konzistentní výsledky jsou zatím v nedohlednu. Výhra se sice sem tam dostaví, jenže víceméně ve stejných intervalech jako za působení Jagoby Arrasateho v úvodu sezóny. Hořkosladky vtipný je pro baskický klub fakt, že když už se podaří v La Lize vyválčit tři body, je to většinou proti jednomu z gigantů. Arrasate z Moyesem dohromady v této sezóně porazili Real Madrid, Atlético Madrid, Barcelonu a k tomu ambiciózní Sevillu. Další ligové úspěchy přišly už jen v zápasech s Elche a Eibarem. V čem tkví problém? Nehodí se David Moyes pro španělský fotbal? Potřebuje výrazněji posílit nebo zásadně změnit svůj taktický plán? Možná je to mnohem prozaičtější. Stejně jako majitelé žlutočerných kšiltovek s nápisem „béfaubé“ budou muset i příznivci Realu Sociedad vytrvat, chodit a nezoufat. Sebevědomí hráčů je věc, kterou dokáže dlouhodobě narušit sebemenší trhlinka, a návrat do normálu se může dostavit vlastně kdykoliv. David Moyes, zocelený nejen svým legendárním působením v Evertonu, dobře ví, že baskická tvrdohlavost a fotbalová umíněnost týmu se mu v této krizi bude hodit a výsledky dříve nebo později prostě přinese. A to je pravděpodobně to „cosi“, které Moyese ke klubu tak táhne.

Mezi fanoušky David Moyes zapadl velmi rychle, a to doslova. Když se v polovině ledna v odvetě osmifinále Copa del Rey proti Villarrealu rozčílil na rozhodčího kvůli spornému ofsajdu a byl vykázán na tribunu, frustrující situaci zvládnul elegantně. Bezprostředně po verdiktu přeskočil zábradlí, usedl mezi nejbližší fanoušky domácího klubu a dokonce nepohrdl nabídkou ochutnat bramborové lupínky jedné z místních fanynek. Těžko odhadovat, zda by si něco podobného dovolil některý ze španělských trenérů, Moyesovi tento tah vyšel a popularita v Baskicku šla strmě nahoru. Podporu by navíc podle všeho měl mít i u nejvyšších funkcionářů klubu. Ti už při listopadovém angažování skotského kouče hrdě prohlásili, že bude hodnocen převážně na základě výsledků z příští sezóny a nyní má čas a volnou ruku na to, aby budoval. V této oblasti je Moyes zatím, řekněme, konzervativní. Odvážnou změnou bylo doposud jen zabudování argentinského talentovaného brankáře Géronima Rulliho do prvního týmu. Pro útočnou řadu si pro změnu vyhlédl „nového Michaela Owena“ z Burnley, Dannyho Ingse. Ovšem mladý forvard podle všeho raději setrvá v Premier League a dá přednost Liverpoolu. Jak se to na přestupovém trhu bude pro Real Sociedad vyvíjet dále, to je otázka k diskusi, ve které budou hrát zásadní roli dva faktory. Na jedné straně charisma Davida Moyese, na druhé straně fakt, že Real Sociedad se nachází pár bodů nad sestupovým pásmem a přestup by mohl působit poněkud neperspektivně.

Momentální situace v San Sebastiánu tedy zatím ani zdaleka ideální není. Do konce sezóny ovšem zbývá času dost a rozhodnutí angažovat trenéra netradiční národnosti tak stále má potenciál přinést úspěch. Součástí další dění v La Lize samozřejmě můžete být i Vy, pokud budete i nadále Sport 1 a Sport 2 HD.