Chaos v Baku nejlépe zvládl Ricciardo, Stroll na bedně

2017. 06. 25. 19:44    
Čas čtení: 2 minuta

" width=

25. 6. 2016 – Drama a chaos vládly v neděli odpoledne v Ázerbajdžánu. Závod byl v krátké době třikrát přerušen, jezdci stoupali pořadím nahoru a dolů. Jako vítěz nakonec dojel Daniel Ricciardo. Druhý skončil Bottas a po fantastické jízdě je na stupních vítězů doplnil Stroll.

Dramatický byl už samotný start závodu. Mimo trať se v první zatáčce ocitl Kvjat a při návratu zpět na dráhu doslova polekal týmového kolegu Sainze, jenž se snažil zabránit srážce a v důsledku toho se dostal do hodin. V následující zatáčce si troufl Räikkönen na Bottase, jenomže zde už se oba kontaktu nevyhnuli. Bottas musel do boxů pro nové křídlo a obutí, Räikkönen byl i s poškozením schopen pokračovat na pátém místě.

Před ním se závodilo v pořadí Hamilton, Vettel, Pérez a Verstappen. Velmi brzy, v devátém kole, se ze závodu poroučel Jolyon Palmer. Opět pro problémy s pohonnou jednotkou. Jen o dvě kola později se začaly dít věci. Na voze Daniila Kvjata vypověděla službu elektronika, načež své auto odstavil za zatáčkou 12. V té době si dělal zálusk na Pérezovo místo Verstappen, avšak z Nizozemcova vozu se zakouřilo a všem nadějím byl konec. Už počtvrté z posledních šesti GP byl nucen odstoupit.

Kvjatovo auto nakonec na trati stálo tak dlouho, až se ředitelství závodu rozhodlo vyslat do akce safety car. Pod ním zajeli všichni závodníci k mechanikům. Krátce po restartu se v důsledku velkého množství úlomků na trati z Räikkönenova vozu vrátil režim safety caru. Během tohoto režimu došlo na kuriózní situaci obou nejvážnějších adeptů na titul. Hamilton za zpomalovacím vozem zpomalil až příliš a Vettel do něho narazil. Cítil se navíc poškozen a druhý atak z boku přidal Hamiltonovi úmyslně. Za to Němec později dostal penalizaci 10 sekund.

Po dalším restartu spolu kolidovaly obě force indie, Vettel se bránil útokům Massy a Räikkönen po defektu musel odstoupit. Závod musel být dokonce na necelou půlhodinu přerušen. I poté, co vozy opustily pit lane, drama pokračovalo. Hamilton kvůli špatně upevněnému lemu kolem helmy musel do boxů z první pozice, ale to samé čekalo i Vettela kvůli penalizaci. Němec se ovšem vrátil před Britem a schylovalo se k přímému souboji. Na celé situaci nejvíce vydělal Ricciardo a Stroll, kteří se posunuli na první, respektive druhou příčku.

Bottas, Vettel a Hamilton dokázali předjet vysoko jedoucího Magnussena a Ocona a celé trio se snažilo stáhnout náskok Strolla. Zdálo se, že to bude marné, Kanaďan měl velký náskok. Finský pilot se ale dokázal přes nováčka přesypat až v závěrečném kole na cílové rovince. Pořadí chaotické GP Ázerbajdžánu tedy ovládl Ricciardo před Bottasem a Strollem. Za nimi už skončili Vettel před Hamiltonem. První body si odváží také McLaren-Honda za deváté místo Fernanda Alonsa.

Cookie settings