MERCEDES MÁ V BRAZÍLII DOUBLE! RUSSELL POPRVÉ VÍTĚZEM ZÁVODU

2022. 11. 13. 21:01    
Čas čtení: 2 minuta
F1

13.11.2022 – Mercedesy v sobotním sprintu překvapily svou rychlostí a do hlavního závodu startovaly z první řady. Své pozice si stříbrné šípy udržely až do konce závodu, Russell se konečně dočkal a dojel si pro první vítězství v kariéře. Na podium se objevil ještě Sainz.

Jezdci Mercedesu si skvěle pohlídali start. Jen o pár chvil později ale došlo na první kolizi. Tu způsobil Daniel Ricciardo, který trefil vítěze páteční kvalifikace Magnussena. Oba závodníci museli skončit a na trať vyjel první Safety car.

Po restartu se Verstappen pokusil o útok na Hamiltona, vzájemný souboj ale skončil nehodou, která pilota Mercedesu odsunula na osmé místo. Letošní mistr světa musel do boxů a propadl se na samotný chvost startovního pole.

Aby toho nebylo málo, kontakt měli mezi sebou i Norris a Leclerc. Monačan následkem střetu vyletěl z trati a narazil do bariéry. Jako zázrakem mohl pilot Ferrari pokračovat. Norris za svůj manévr obdržel penalizaci 5 sekund, podobně jako Verstappen.

Ve 20. kole začala většina pilotů stavět u svých mechaniků pro nové pneumatiky a vedoucí skupinka nebyla výjimkou. Jediný Lewis Hamilton zůstal na trati o několik kol později a stavěl až kolem 30. kola. Následně nasadil sedminásobný šampion zběsilé tempo.

V mezičase se polem prodírali jak Verstappen, tak Leclerc. Hamilton se následně dostal před druhého Péreze a Mercedes měl opět rozjetý double. O pár chvil později musel ze závodu odstoupit také druhý McLaren a na trať vyjel znovu zpomalovací vůz.

Stříbrné šípy zvládly na výbornou i poslední restart a jely si vstříc první letošní výhře. Jen se do poslední chvíle nevědělo, kdo závod vyhraje – rozdíl mezi Russellem a Hamiltonem byl jen něco přes jednu sekundu a takto to vydrželo až do konce závodu.

Smolařem byl Sergio Pérez, který na středně tvrdých pneumatikách ztrácel a ze třetího místa se propadl až na sedmé za Verstappena. Red Bull Nizozemce poprosil o darování pozice svému kolegovi, ten ale příkaz ignoroval.

Podobná situace nastala i u Ferrari, kde se Leclerc dožadoval prohození pozic se Sainzem, neboť je v těsném boji o druhé místo v šampionátu právě s Mexičanem u Red Bullu. Na rozdíl od pilota, Leclercovo přání nevyslyšel samotný tým.

Cílovou pásku jako první nakonec proťal George Russell před kolegou Hamiltonem. Nováček u Mercedesu se konečně dočkal. Koneckonců, dočkal se i samotný tým. Mercedes doteď ještě nevyhrál ani jeden závod a double naposledy získal v Imole v roce 2020.

Carlos Sainz ukořistil poslední příčku na stupních vítězů před Leclercem. Za zmínku stojí také Fernando Alonso, který se ze zadních pozic nenápadnou jízdou vyšplhal až na páté místo a výrazně pomohl Alpinu v boji v poháru konstruktérů.

autor:www.gpf1.cz

Cookie settings