V Saúdské Arábii vybojoval pole position Pérez

2023. 03. 18. 18:56    
Čas čtení: 2 minuta
F1

18. 3. 2023 – Sergio Pérez druhým rokem v řadě ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie. Pilot Red Bullu v Q3 jako jediný hájil barvy rudých býků, Verstappen kvůli technickým problémům odstoupil ve druhé části. Penalizovaný Leclerc skončil druhý před Alonsem a Russellem.

Q1

Jako první se na trati objevili jezdci Williamsu a AlphaTauri. Nyck de Vries už v prvním pokusu udělal chybu a roztočil se v první zatáčce. Sargeant se stal zase obětí prapodivného trestu – za překročení limitů ve 27. zatáčce mu byl smazán čas, ve 27. zatáčce je ale kolem trati zeď…

Netrvalo dlouho a na čelo se rychle dostaly Red Bully před Ferrari a Mercedesy. O pozdvižení se postaral Lando Norris, který v poslední zatáčce okruhu trefil zeď a poškodil si zavěšení na předním kole, kvalifikace tak pro Brita skončila.

Incidentů bylo v Q1 poměrně hodně, do hodin se například dostal Alonso a opět Sargeant, ten jako zázrakem netrefil zeď. Nováček ve Williamsu ale udělal chybu také ve svém posledním pokusu, a tak žádný reprezentativní čas nezajel.

Z první části kvalifikace tedy nepostoupili: Tsunoda před Albonem a De Vriesem. Zmíněný Lando Norris bude kvůli své chybě o to smutnější, neboť se jeho kolegovi Piastrimu kvalifikace povedla. Poslední skončil Logan Sargeant.

Q2

Hned od začátku Q2 byla na trati velká aktivita a do čela se brzy dostaly Aston Martiny. Šok v kvalifikaci zažil Max Verstappen, jehož Red Bull náhle přestal fungovat. Obhájce titulu mistra světa tak bez času musel z Q2 předčasně odstoupit.

Druhé pokusy v prostředním kvalifikačním segmentu pořádně promíchaly pořadím. Opět se, jako v Bahrajnu, objevovaly malé časové rozdíly, a tak nebylo do poslední chvíle jasné, kdo do Q3 postoupí a kdo ne…

… ,černého Petra‘ si ale nakonec vytáhl: Hülkenberg, kterého dělilo od Q3 jen 0,040s! Dvanáctý skončil Zhou před Magnussenem a Bottasem. Max Verstappen zůstal na patnácté pozici, ale v závodě se může stát cokoliv a Red Bull má v Džiddě dobrou rychlost.

Q3

Jako první byl na trati Alonso, jehož čas brzy překonal Charles Leclerc a také George Russell. Do čela se ale brzy dostal Sergio Pérez, který opět potvrdil, že se mu na městských okruzích zkrátka daří. Problémy s tempem měl ale Lewis Hamilton.

Rozhodující byly opět závěrečné pokusy v Q3, ve kterých Pérez uhájil první místo a druhým rokem v řadě si v Džiddě vyjel pole position! Druhý skončil Leclerc, ten ale za výměnu řídící jednotky klesne na startu o deset pozic.

Třetí skončil Alonso před Russellem a Sainzem. Šestý Stroll měl původně rozjeté hodně pěkné kolo, ale vše ztratil v poslední části trati. Sedmou příčku vybojoval Ocon před trápícím se Hamiltonem. Poslední dvě místa připadla Piastrimu a Gaslymu.

Startovní rošt

Pozice Pilot Tým Poznámka
01. Pérez Red Bull
02. Alonso Aston Martin
03. Russell Mercedes
04. Sainz Ferrari
05. Stroll Aston Martin
06. Ocon Alpine
07. Hamilton Mercedes
08. Piastri McLaren
09. Gasly Alpine
10. Hülkenberg Haas
11. Zhou Alfa Romeo
12. Leclerc Ferrari +10 míst
13. Magnussen Haas
14. Bottas Alfa Romeo
15. Verstappen Red Bull
16. Tsunoda AlphaTauri
17. Albon Williams
18. De Vries AlphaTauri
19. Norris McLaren
20. Sargeant Williams

autor: gpf1.cz     

Cookie settings