Český hokej je blízko evropskému úspěchu

2024. 01. 06. 17:46    
Čas čtení: 2 minuta
CHL

6.1. 2024 – Dvakrát byl český klubový hokej blízko významné trofeji na mezinárodním poli. Dvakrát se české týmy dostaly do finále hokejové Ligy mistrů. Podaří se pootevřít zlatou bránu do třetice?

Ideálně nejen pootevřít, ale také vstoupit a uspět. V obou zmíněných případech se totiž české kluby musely smířit se stříbrem. V roce 2017 sahala pražská Sparta po triumfu v Göteborgu v prodloužení, Frölunda ale ukázala svou sílu a rozhodla. V roce 2020 se pak Mountfield Hradec Králové se stejným soupeřem utkal dokonce na vlastním ledě pod Bílou věží, ale rovněž bez úspěchu. Tak či onak české kluby dokazují, že na evropském fóru patří ke špičce. Nyní probíhá devátá sezóna CHL a česká vlaječka figuruje v semifinálové fázi popáté.

Nyní se pokusí uzmout nejcennější trofej hokejisté Vítkovic. Ostravský klub se vrátil do CHL po sedmileté pauze a hned od startu sezony dával jasně najevo, že hodlá dojít daleko. V prvním utkání základní fáze se v Ostravar aréně představil německý mistr Red Bull Mnichov a byla z toho parádní show pro diváky. Zápas rozhodla až patnáctá série samostatných nájezdů, čímž byl stanoven rekord soutěže v délce utkání. Vítkovičtí si následně ve skupině poradili s těžkými soupeři jako jsou Rapperswil, Biel či Ingolstadt a do playoff postoupili z pohodlného 9. místa.

V nadstavbě pak tým ukázal charakter navzdory faktu, že v domovské soutěži se doposud spíše trápil a procházel personálními změnami. V osmifinále pomohl zásah osudu. První soupeřem v osudí byl tým Pelicans Lahti, který nedokázal zajistit adekvátní prostředí. Z důvodu nezpůsobilé ledové plochy byl první duel kontumován poměrem 0:3. Ridera si pak druhý zápas pohlídala a díky remíze si zajistila postup do čtvrtfinále. V něm se do cesty postavil třetí tým minulého ročníku švýcarské ligy, Rapperswil-Jona Lakers vedený kapitánem Romanem Červenkou. Po kvalitním výkonu na ledě soupeře a snesitelném výsledku 1:2 se odehrál asi nejzajímavější zápas dosavadní vítkovické cesty touto sezonou.

Ridera v odvetě nezachytila začátek a velmi rychle prohrávala 0:1. Nastal tak moment, kdy cesta za postupem vedla jen přes vyrovnání a následné otočení stavu. Vítkovičtí hráči ukázali charakter a nejenže otočili, soupeři dokonce nadělili výprask 5:1.

V semifinále však čeká ještě složitější oříšek v podobě jednoho z nejlepší týmů současné Evropy. Vítkovice vyzvou vicemistra minulé sezony švédské ligy, tým Skelleftea AIK.

První zápas semifinále můžete sledovat na obrazovkách Sport1 v úterý 9.1. od 17:45. Odvetu pak o týden později, 16.1. od 18:45.

                                                                                                                                                                                                                                                 Ondřej Voršilka