Final Four nabídne reprízu zápasů z hlavních skupin

2019. 04. 17. 18:16    
Čas čtení: 3 minuta

17. 4. 2019 – V úterý 16. dubna bylo v budapešťském studiu Sportu 1 rozlosováno už šesté Final Four. Po čtyřiaosmdesáti zápasech ve skupinách a osmi ve čtvrtfinálenám v tomto ročníku Champions League zbývají odehrát poslední čtyři duely,  ve kterých se rozhodne, kdo bude králem letošní sezóny. Závěrečný turnaj bude znovu hostit Sport arena Lászla Pappa v Budapešti. Semifinálové zápasy se budou hrát v sobotu 11. května. Zápasy o umístění se uskuteční o den později. Do Final Four letos postoupily nejlepší týmy ze skupinové fáze. Méty a Rostov ze skupiny 1 a Györs Kristiansandem ze skupiny 2.

Celý slavnostní ceremoniál trval zhruba čtyřicet minut. EHF zastupoval viceprezident Predrag Boškovič a losování semifinálových dvojic měla na starost ambasadorka turnaje, Anja Althausová, která jako hráčka ovládla Ligu mistrů třikrát. Každý tým vyslal do Budapešti svého zástupce. Vipers Kristiansand zastupovala legendární brankářka Katrin Lundeová, Méty Manon Huettová, obhájce titulu Györ vyslal Eduardu Amorimovou a ruský Rostov Mayssu Pessoaovou.

Samotné losování semifinálových dvojic proběhlo na závěr celého ceremoniálu. Všechny týmy byly v jednom losovacím koši, takže byly možné všechny varianty zápasů. Los k sobě nakonec poslal týmy, které už spolu letos dvakrát hrály. Zároveň půjde o souboj nováčků na této akci proti týmům, které už v minulosti na Final Four startovaly. Všechny čtyři týmy prošly relativně hladce přes čtvrtfinále. Základy pro postup položily už výhrami při zápasech venku a doma si postup bez problémů pohlídaly.

2. semifinále: Györ – Kristiansand

Györ je jednoznačně nejzkušenější ze všech týmů a také letos je pasován do role největšího favorita. Za posledních dvanáct let chyběl v semifinále pouze jednou, v roce 2015 ho ve čtvrtfinále vyřadil Vardar. Z pěti ročníků Final Four ovládl tři. Maďarský velkoklub triumfoval v letech 2014, 2017 a 2018. Letos má v Lize mistrů bilanci 12 výher a dvě remízy. Poslední porážku musel úřadující maďarský mistr skousnout v lednu loňského roku v Bukurešti.  Série zápasů bez porážky se už natáhla na třiadvacet duelů. Györ má velezkušený kádr s řadou reprezentantek a také dvěma hráčkami, které v minulosti získaly ocenění pro nejlepší házenkářku roku (2005 Anita Görbiczová, 2014 Eduarda Amorimová). Po odchodu Ambrose Martina do Rostova maďarský tým tolik nespoléhá na obranu, ale je naopak se 465 góly nejlépe střílejícím týmem celé soutěže. Bonusem pro maďarský tým je také návrat uzdravené Nory Mörkové. Hvězdná pravá spojka se na hrišti objevila po více než roční pauze, způsobené zraněním kolena.

Kristiansand je asi největším překvapením letošní sezóny. Norský celek hraje Ligu mistrů teprve podruhé v historii a postupem mezi nejlepší čtyři týmy soutěže zaznamenal obrovský úspěch. Zatím jediným norským týmem ve Final Four byl Larvik, který v roce 2015 prohrál finále s černohorskou Buducností Podgorica. Norský trenér Ole Gustav Gjekstad úspěšně postavil tým, kde je rovnoměrně vyvážena zkušenosta mládí. Nejzkušenější je devětatřicetiletá brankářka Katrin Lundeová, která už v minulosti Ligu mistrů vyhrála čtyřikrát a navrch má sedm zlatých medailí z vrcholných reprezentačních akcí. Mezi zkušenější hráčky patří také pravá spojka Linn Jorum Sullandová, která dala letos už 76 gólů, což je nejvíce z hráček, které ještě zůstaly v soutěži.

Györ letos Kristiansand dokázal v obou vzájemných zápasech porazit. Doma vyhrál maďarský celek 33:29 a v Norska si v posledním kole hlavní skupiny připsal výhru 33:26.

2. semifinále: Méty – Rostov

Méty jsou prvním francouzským týmem ve Final Four. V posledních dvou sezónách Méty skončily před branami závěrečného turnaje. Letos už to vyšlo a francouzský mistr oplatil rumunské Bukurešti loňské vyřazení. Méty letos vyhrály základní i hlavní skupinu a ze čtrnácti zápasů prohrály pouze dvakrát(Buducnosť, Kodaň). Silnou stránkou francouzkého týmu je, že se mu daří na obou stranách hřište. Inkasovaly nejméně branek a více gólů vstřelil pouze Györ. V týmu je řada francouzských reprezentantek, které mají zlato z posledního světového i evropského šampionátu, takže zkušenosti z vypjatých zápasů jim rozhodně nebudou chybět. Na levé spojce střelecky září Xenia Smitsová, která je s dvaašedesáti góly nejlepší střelkyní týmu. Na střídačce má hlavní slovo Emanuel Mayonnade. Mladý francouzský trenér, který si v lednu přibral ještě angažmá u nizozemské reprezentace, byl čtyřikrát v řadě vyhlášen nejlepším francouzským trenérem. Mayonnade je výborný stratég, který dokáže týmu naordinovat přesnou a účinnou taktiku na své soupeře.

Rostov se do Final Four kvalifikoval podruhé v řadě. Loni v pozici černého koně zaplatil nováčkovskou daň a na lepší než čtvrté místo to nakonec nebylo. Letos jsou ambice ruského týmu pochopitelně vyšší. Klíčem k úspěchu má být španělský trenér Ambros Martin, který je podepsán pod velkými úspěchy Györu. Ve čtvrtfinále Rostov přejel ambiciózní FTC, které jako jediné letos sebralo body Györu. Z očekávané vyrovnané partie byl jasný postup s celkovým skóre 62:48. Rostov tvoří základ pro ruskou reprezentaci, takže sedm hráček má zlato z olympijských her v Riu. Podobně jako se Györu vrací před klíčovou fází sezóny Nora Mörková, tak v sestavě Rostova se v odvetě proti FTC překvapivě objevila Anna Vyakhireva, MVP z olympiády 2016 i evropského šampionátu 2018. A právě elitní pravá spojka může být klíčovým faktorem v boji o finále. Rostov v hlavní skupině s Métami prohrál venku 25:29 i doma 18:26, což byla jediná domácí ztráta v tomto ročníku Ligy mistrů.

 Program Final Four:

Sobota 11. 5.

15:15 1. semifinále: Györ – Vipers Kristiansand

18:00 2. semifinále: Méty – Rostov

Neděle 12. 5.

15:15 Zápas o 3. místo

18:00 Finále

autor: Zdeněk Rom  

Cookie settings