Česká stopa v házenkářské Lize mistrů

2019. 04. 24. 15:49    
Čas čtení: 3 minuta

24.4. 2019 – Letošní sezóna házenkářské Liga mistrů se blíží ke konci. Zatímco ženy už složení závěrečného turnaje v Budapešti znají, tak mužské souboje o Final Four se rozjedou dnes večer. České týmy si o účasti v elitní evropské soutěži mohou zatím nechat jenom zdát a ani do budoucna to na změnu v tomto ohledu příliš nevypadá. Úřadující český mistr, Karviná, v této sezóně dohrál ve třetím kole poháru EHF a stejně se v této soutěži vedlo také házenkářkám Baníku Most, které také skončily v této fázi soutěže a do skupiny se neprobojovaly. Přesto naše házená v Champions League své zástupce má a někteří mají stále šanci bojovat o titul.

Mezi ženami se v Lize mistrů dlouhodobě objevují Jana Knedlíková a Iveta Luzumová. Střední spojka Thüringeru, Iveta Luzumová, má za sebou v Lize mistrů už šestou sezónu. Také letos byla nejlepší střelkyní týmu a atakovala nejvyšší příčky v tabulce střelců. V tomto ročníku kapitánka české reprezentace nasázela 71 gólů a to ji přitom v úvodních zápasech hlavní skupiny limitovalo zranění, které si přivodila na evropském šampionátu. Přesto to pro ni byl druhý nejlepší střelecký výkon v této soutěži. Loni zapsala dokonce 105 branek, když se před ní v tabulce střelců dostala pouze rumunská superstar, Cristina Neaguová, která měla navíc k dobru čtyři zápasy. Jenom škoda, že Thüringer nepatří mezi absolutní evropskou špičku a českou reprezentantku tam zatím míjí závěrečné zápasy ve Final Four stejně jako duely ve čtvrtfinále soutěže. To druhá Češka v Lize mistrů, Jana Knedlíková, má s bojem o medaile bohaté zkušenosti. Letos si Final Four zahraje už po čtvrté v řadě. Její dosavadní bilance je skvostná. Dva tituly a jedno druhé místo. Maďarský Györ, kde už pátým rokem působí, je také letos pasován do pozice největšího favorita. Bývalá hráčka pražské Slavie si letos vytvořila střelecké maximum v Lize mistrů. Kromě domácího duelu s norským Kristiansandem skórovala ve všech ostatních zápasech a dohromady tak nastřílela třicet gólů.

V mužské Lize mistrů letos reprezentovali českou házenou Pavel Horák, Ondřej Zdráhala, Jakub Hrstka, Tomáš Číp a Stanislav Kašpárek, který jako jediný ještě v soutěži zůstává. Prešovská křídla HrstkaČípem mají letos za sebou už osmou sezónu v řadě v nejprestižnější evropské klubové soutěži. Také v tomto ročníku byli oporami týmu, který ve skupině C dlouho bojoval o postup do play – off. Nakonec to sice těsně nevyšlo, ale to nic nemění na tom, že Prešov v letošním ročníku zanechal velmi pozitivní dojem. Oba čeští reprezentanti nastřílela shodně 27 gólů. Na rozdíl od Hrstky s Čípem, kteří v posledních letech hráli Ligu mistrů pravidelně, se Ondřej Zdráhala do této soutěže vrátil po více než deseti letech. Ještě než se vydal do zahraničí, tak si Champions League zahrál v dresu Baníku Karviná. Loni v létě přestoupil ze Švýcarska do polské Wisly Plock a týmu pomohl až do osmifinále, což byl obrovský úspěch. V osmifinále už byl nad síly Plocku maďarský velkoklub ze Segedu. V pikantním souboji dvou českých reprezentantů se radoval Stanislav Kašpárek, který si letos v Lize mistrů odbývá premiéru. Český reprezentant přišel do Segedu před touto sezónou, ale v konkurenci Maquedy a Baloga zatím příliš prostoru na pravé spojce nedostává. V osmifinále proti Plocku byla jeho vytíženost o něco vyšší, tak věřme, že dostane důvěru také ve čtvrtfinále proti makedonskému Vardaru. Pavel Horák atmosféru Ligy mistrů okusil, stejně jako Ondřej Zdráhala, ještě před odchodem do zahraničí, kdy nastupoval za svůj mateřský klub Baník Karviná. Pak odehrál jednu sezónu v dresu Füchse Berlin a poslední dva roky bojoval v barvách běloruského Brestu, kde odváděl výborné výkony zejména v defenzívě. Také letos si s Brestem zahrál osmifinále. Výkony českého reprezentanta zaujaly německý Kiel, kam český reprezentant po této sezóně zamíří.

Program 1. kola čtvrtfinále Ligy mistrů:

Středa 24.4. 19:00 Flensburg – Veszprém Sport 2  (živě)

Středa 24.4. 19:00 Nantes – Barcelona Sport 2  (živě)

Čtvrtek 25.4. 20:00 Vardar – Szeged Sport 1  (živě)

Sobota 27.4. 18:00 Kielce – PSG Sport 2  (živě)

                                                                                                                                  Autor/Zdeněk Rom

Cookie settings