Česká enkláva v Turecku

2020. 01. 18. 10:10    
Čas čtení: 2 minuta

18. 1. 2020 – Mnohem výraznější českou fotbalovou stopu než na podzim budou moci evidovat ti, kteří hodlají sledovat tureckou Superligu na obrazovkách SportTV. Vedle obránců Ondřeje Čelůstky v Antalyasporu, Filipa Nováka v Trabzonsporu, a záložníka Davida Pavelky v Kasimpaşe, totiž soutěž obohatí také další český obránce Tomáš Břečka, a útočník Milan Škoda.

Břečka bude mít jistou výhodu. Přestoupil totiž do Kasimpaşy, kde mu s aklimatizací může pomoci Pavelka. Ten toho sám na podzim kvůli zlomené čéšce moc neodehrál, všehovšudy jen 3 zápasy. A zatímco si na svůj návrat na trávník bude muset počkat, Břečka si ho bude muset tvrdě vybojovat.

Na podzim se Kasimpaşa opírala o 3 stopery. Nejpevnější pozici měl tuniský urostlý obránce Syam Ben Youssef, hráč ošlehaný francouzskou Ligue 1. Skvělý hlavičkář, vyloženě soubojový typ. Parťáka mu dělali buď mladý Portugalec Jorge Fernandes, nebo třicátník, a bývalý hráč Galatasaray, Veysel Sari. O hráče do středu obrany tedy Kasimpaşa nouzi nemá. Ale že to směrem dozadu není v mužstvu dobré, a že tam tým tlačí bota, je vidět na první pohled. Kasimpaşa dostala v posledních dvou kolech hned 9 branek, a má po Kayserisporu druhou nejhorší obranu v soutěži. Na zónu sestupu má Kasimpaşa k dobru jen jeden jediný bod.

Milan Škoda nejprve koketoval s ankarským klubem Gençlerbirliği, aby nakonec zamířil více na severovýchod, k Černému moři. Novým angažmá novodobé slávistické ikony se stal Rizespor, aktuálně 12. tým tabulky.

Škodova situace se dá velmi zjednodušeně připodobnit k té, kterou bude mít v novém angažmá exjablonecký Břečka. Neb i Rizespor nemůže říci, že by měl málo útočníků. Na hrotu na podzim nastupovali Srb Šćepović, paraguayský forvard Samudio, Belgičan De Pauw, v závěru podzimu pak nejčastěji někdejší velký turecký talent Oğulcan Çağlayan. Ale tito 4 muži vyprodukovali jen 6 ligových branek (na svědomí to mají Samudio a Çağlayan; Šćepović a De Pauw vyšli naprázdno). A celkově dal Rizespor do této chvíle jen 17 branek. Což za 17 zápasů není žádné terno. Jen 4 týmy daly v turecké Superlize do tohoto okamžiku méně branek. A jde o celky, které obsadily poslední 4 příčky tabulky.

Největším konkurentem Škody v boji o sestavu by měl být zřejmě Çağlayan. 188 cm vysoký útočník, je z útočného mixu Rizesporu během podzimu ze všeho nejvíc klasickým hrotovým útočníkem, neb trio Šćepović, Samudio a De Pauw mohou hrát i z křídla. Což na podzim bylo při obvyklém rozestavení Rizesporu 4-2-3-1 často k vidění.

Vedle nových českých tváří v Turecku  se může divák bavit i tím, co v novém angažmá předvede Muris Mešanovič. Fotbalista z Bosny a Hercegoviny, který vstřelil na podzim v Mladé Boleslavi 8 ligových branek, totiž odešel pomoci v lize aktuálně poslednímu celku – Kayserisporu. Ten má zatím druhý nejhorší útok v lize, a tak by Mešanovič, jehož změnu dresu můžeme vnímat jako docela nečekanou věc, mel mít slušný prostor k seberealizaci.

redakce/as/  

Cookie settings