Frölunda Indians, do Hradce Králové míří továrna na úspěchy

2020. 01. 31. 10:38    
Čas čtení: 3 minuta

31.1. 2020 – Hokejová Liga mistrů dospěla do finále. Od srpna jsme sledovali zajímavé boje napříč Evropou, fandili jsme českým a slovenským hokejistům a užívali si strhující zápasy těch nejlepších klubů TOP evropských soutěžích a nyní nás čeká poslední zápas, zápas o všechno. CHL již naplno vtrhla do zájmu fanoušků, ostatně celá sezona ukázala, že kvalitativně je mladší sestra známější fotbalové mutace opravdu daleko a nyní může tuto skutečnost pouze potvrdit. Má k tomu veškeré předpoklady. V samotném finále hrdě stojí český zástupce Mountfield HK, čekající na velkou výzvu. 

Tou je švédský gigant z Göteborgu, tým Frölunda Indians, který byl založen již v roce 1943. První dekády příliš úspěšné nebyly, první triumf v nejvyšší soutěži přišel až v roce 1965 a navíc byl na dlouhou dobu poslední. Frölunda totiž ovládla švédskou ligu podruhé až v roce 2003. Následně také ve výlukové sezóně 2004/05. Další úspěchy přišly v letech 2016 a 2019 a také v Lize mistrů (2016, 2017, 2019).

Faktor Lundqvist

Hlavním pilířem týmu je sedmatřicetiletý rodák z městečka Are. Ten se pro Frölundu narodil a po jednom jediném roce v Orebru se už ve čtrnácti letech přesunul do Goteborgu, kde se spojil s klubem svého života, kterému pomohl k úspěchům novodobé historie. Až na tři sezony v zámoří, kde ovšem neuspěl tak výrazně, jako jeho bratr Henrik, oblékal pouze dres s indiánem na prsou. Není excelentním technikem, ani dech beroucím střelcem. Je to lídr. Na ledě i mimo něj. Je to pes obranář, je to srdcař, je to jeden z nejlepších centrů světa na vhazování, je to hráč, ke kterému ostatní vzhlížejí, nikdy neuhne ze souboje a pro obranu vlastní branky je ochoten nasadit život. Jen těžko si lze představit Frölundu bez Lunqvista, jakkoli se den, kdy tato skutečnost nastane, nezadržitelně blíží.

Malé štístko

Ryan Lasch prožil zajímavý životní příběh, dlouho nebylo jasné, zda-li má v jeho případě smysl pokoušet se o kariéru se 170 centimetry výšky, ale odpověď americký útočník vyřkl již v universitním týmu, když zaznamenal v sezóně neuvěřitelných 150 bodů. Na NHL to sice nikdy nebylo, ale v Evropě za sebou zanechal opravdu výraznou stopu. Je úžasným technikem, chytrým hokejistou a v neposlední řadě střelcem. A ne tak ledajakým. Laschovy góly velmi často spadají do kategorie klíčových, rozhodujících či vítězných. Na něj si bude muset dát hradecká defensiva opravdu velký pozor.

Mládí vpřed

Frölunda je typicky švédská organizace, která, stejně jako ostatní, excelentně pracuje se svými mládežníky. Do hry pravidelně naskakuje teprve sedmnáctiletého Lucas Raymond, kterého teprve čeká draft do NHL, ve kterém by měl být zvolen v první desítce. Draft za sebou už má devatenácitletý Samuel Fagemo, který byl zvolen LA Kings. V Kalifornii se však rozhodli, že talentovanému útočníkovi prospěje rok ve Švédsku. Tito talenti se také zúčastnili světového šampionátu juniorů v Česku, kde vybojovali bronzové medaile.

Jistota v brankovišti

O pracovní vytížení v modrém půlkruhu se dělí rovnocenně dva gólmani. Čtyřiadvacetiletý Niklas Rubin a zkušenější sedmadvacetiletý Johan Mattsson. Ten byl byl v roce 2011 draftován Chicagem a je výrazně podepsaný pod nedávnými úspěchy v SHL i CHL. Oba jsou schopni svůj tým podržet, oba jsou pohybliví a talentovaní. Niklas Rubin je sázkou na budoucnost, bývalý gólman Lulea má perspektivu převzít po Mattssonovi výsadu být brankářem spojovaným s úspěchy. Tím prvním může být skvěle odchytané finále CHL 2020, ale uvidíme.

Elegán u kormidla

Charismatický trenér Roger Ronnberg je ztělesněním úspěchu Indianů. Budete-li pátrat po jeho hráčských zkušenostech, naleznete pouze dvě utkání v týmu Bergnasets hluboko v útrobách hierarchie švédských soutěží. Jako trenér ovšem září. Se švédskou dvacítkou získal zlato v roce 2012, jako asistent pak stříbro u seniorského áčka. Dva mistrovské tituly v SHL a již třikrát uspěl se svým týmem ve finále CHL.

Frölunda je jedním z nejlepších týmů na světě a hradecký Mountfield má před sebou jeden z nejnáročnějších, ale zároveň možná nejúžasnějších zápasů historie. A navíc, k poražení je každý….

Sledujte finále CHL v úterý 4.2. 2020 od 18:15 živě na Sport1

                                                                                                                                                                      redakce/onv/

Cookie settings