Těžké rány pro Galatasaray

2020. 06. 19. 06:18    
Čas čtení: 2 minuta

19. 6. 2020 – Jako v jiných evropských ligách, i turecké týmy byly na restart ligy, který proběhl o uplynulém víkendu, velmi natěšené. Výjimkou pochopitelně nebyly ani celky, které v posledních 8 kolech soutěže hodlají aspirovat na zisk titulu.

Už v pátek svůj úkol směrem k výhře naplnil tříbodovým ziskem lídr ligy Trabzonspor na půdě Göztepe, v sobotu ho následoval Başakşehir, který se výhrou doma proti  Alanyasporu na tým z Trabzonu bodově dotáhl.

O to větší tlak to vytvořilo na úřadujícího mistra, a vládce Superligy posledních let, tým Galatasaray. Toho čekal zápas na půdě Rizesporu, tedy týmu, ve kterém působí exslávistický útočník Milan Škoda. Rizespor toužil po bodech stejně urputně jako Galatasaray. Ale z jiného důvodu. Celek působící na severovýchodu Turecka u Černého moře totiž bojuje o účast mezi tureckou elitou i pro příští sezónu. Před víkendovým kolem mu patřila 16., tedy sestupová pozice.

Po utkání, ve kterém vyhrál Rizespor 2-0, a ve kterém se mimo jiné trefil svým 99. ligovým gólem v kariéře Milan Škoda, měli mnohem lepší náladu domácí. Ale nejen kvůli výsledku. Galatasaray totiž prožil příšerný večer. Zdaleka totiž nešlo jen o to, že se hostům ani přes obrovský tlak ve druhém poločase nepovedlo skórovat, a že se jim vedoucí duo v tabulce Trabzonspor – Başakşehir vzdálilo na 6 bodů.

Některé skutečnosti totiž bolely dokonce ještě víc. Obrazně i doslova.

Ve 24. minutě totiž skončil zápas pro neochvějnou gólmanskou jedničku Galatasaray, a obrovskou oporu Fernanda Musleru. Kolizi s útočníkem Škodou totiž nevydržely holenní a lýtková kost pravé brankářovy nohy, a pro uruguajského reprezentanta to znamená operaci a dlouhou pauzu. Předpoklad je půl roku.

„Vítězství pro nás bylo důležité, ale vyměnil bych ho za tvoje zdraví,” napsal Škoda v angličtině směrem k Muslerovi po utkání na svůj twitterový účet. Uvedl také, že ho zranění soupeře velmi mrzí. Nutno dodat, že srážka byla naprosto nezaviněná, Škodovi nelze vůbec nic vyčíst.

Pro Galatasaray to ale nebyla poslední špatná zpráva dne. Po 26 minutách pobytu na hřišti v roli střídajícího hráče musel kvůli zranění střídat i rumunský útočník Florin Andone. Tomu dopadl na nohy domácí gólman tak nešťastně, že Rumunovi přetrhnul přední zkřížený vaz v koleni. Ani Andone se tak nevyhnul operaci, po které se na trávníky vrátí nejdříve až v roce 2021.

Pro Andoneho se tak hostování v Galatasaray proměnilo v noční můru. Pro forvarda, který do Turecka hostuje z anglického Brightonu, je to už druhé vážné zranění kolena v této sezóně. Vazy v koleni si totiž přetrhnul už v listopadu, a v Rize to byl pro něj teprve třetí zápas, kdy se v roli střídajícího hráče zvolna dostával zpátky do zápasového zatížení.

Galatasaray teď nezbývá nic jiného, než se pokusit z trojí těžké rány po víkendu vzpamatovat, a snažit se vrátit do pohody výhrou nedělní výhrou nad Gaziantepem. Nahradit Andoneho nebude potíž, s Muslerou to bude těžší. Ještě náročnější bude ale psychická rovina. Přesně teď nastává pro Galatasaray okamžik, kdy se může sezóna lámat. A Lvi, jak se Galatsaray přezdívá, budou muset prokázat, jak jsou odolní, a jaký mají charakter.

redakce/as/   

Cookie settings