Další pokus o revoluci v turecké Superlize. Vyjde?

2020. 07. 16. 22:04    
Čas čtení: 2 minuta

17. 7. 2020 – Hodně emocí vyvolalo nové nařízení turecké fotbalové federace, které se (znovu) snaží administrativní cestou snížit množství cizinců v lize. Proti němu se okamžitě vzedmulo mnoho nespokojených hlasů. Jak přesně rozhodnutí svazu vypadá, a co kritikům vadí nejvíce?

Turecký svaz oznámil, že od příští sezóny budou moci kluby v turecké Superlize podepsat maximálně 14 cizinců. Přičemž v zahajovací jedenáctce jich při ligovém zápase může být na trávníku maximálně 8. V dalších letech se má nařízení utahovat. V sezóně 21/22 má být cizinců na soupisce už jen 12, v základu na trávníku jen 8. V další sezóně pak už jen 10 podepsaných, a na trávníku v úvodní jedenáctce maximálně 6.

Jsou zde i další nařízení. Jedno z nich klubům nařizuje garantovat místo na soupisce prvního týmu hráčům z akademie. Jiné zase zavádí věkový limit pro cizince. Který se bude v průběhu sezón měnit.

Celá myšlenka vede k tomu, aby turecké kluby dávaly více příležitostí domácím hráčům, a aby se více věnovaly výchově mládeže.

Což o to, idea sama o sobě něco do sebe má. Neb není sporu o tom, že turecká liga patří s věkovým průměrem hráčů okolo 31 let k těm vůbec nejstarším na kontinentu. A že se mnohé kluby topí v dluzích, a že by se jim úspora financí hodila, je také známou skutečností.

Co tedy namítají kritici?

Primárně to, že nařízení neřeší největší problémy, které turecký fotbal má – celkově nefunkční systém správy jednotlivých klubů, a nedostatečnou práci s mládeží.

Jejich argumenty říkají, že svazové řešení nijak neprospěje výchově mladých tureckých talentů. Ba naopak, že se jen sníží kvalita tureckých hráčů, kteří se v Superlize objeví.

Kritici zdůrazňují i fakt, že několik předešlých snah tureckého fotbalového svazu směrem k omezení cizinců v lize bylo v důsledku krajně nevydařených. Dosud poslední pokus o restrikci hráčů jiné než turecké národnosti byl zrušen v roce 2015 jako nefunkční.

Zafunguje ten poslední…?

redakce/as/  

Cookie settings