Nabobtnalá turecká Superliga bude šetřit

2020. 08. 14. 09:35    
Čas čtení: 2 minuta

14. 8. 2020 – Do začátku nové sezóny turecké Superligy zbývá ještě spousta času. V Turecku totiž ligová soutěž začne až po zářijové reprezentační pauze. První zápasy budou k vidění 11. září. Na to, abychom se podívali, kdo jak posílil, a kdo tak bude patřit k favoritům na zisk titulu, je ještě dost času. Je ale dobré vědět, v jaké podobě se v Turecku od příští sezóny bude hrát.

Vzhledem k tomu, že turecký fotbalový svaz kvůli dopadům nařízení proti šíření nemoci covid-19 anuloval sestup, bude v příští sezóně hrát nejvyšší tureckou soutěž hned 21 týmů. Zbytečné nervy tak měli funkcionáři Malayasporu, Kayerisporu a Ankaragücü. Všechny tyto celky, které měly sestoupit, budou hrát Superligu i další rok.

Pole účastníků naopak doplní trio týmů, které si vybojovalo postup v TFF First League, tedy v druhé turecké lize. Půjde o Hatayaspor, Erzurumspor, a také Fatih Karagümrük. Poslední jmenovaný celek uspěl ve čtyřčlenném play-off.

21 týmů není úplně ideální počet, že? I proto se objevovaly hlasy, aby se liga ještě rozšířila. Čáku si dělal především tým Adana Demirspor. Po základní části druhé ligy třetí nejlepší tým tabulky, a soupeř Demirsporu ve finále play-off. Ale vyhověno mu nebylo. Přestože pro takovou variantu lobbovalo mnoho osob z tureckých fotbalových kruhů. A ačkoli by sudý počet dával větší smysl, neklaplo to. Stejně tak neprošel nápad na to, aby se liga rozšířila kromě o Demirspor ještě o Bursaspor a Akhisarspor na bezprecedentních 24 celků. Rozšíření ligy na lichý počet bylo v důsledku hojně kritizováno. Další rozšíření by však přineslo jen další komplikace. Zůstane tedy u 21 týmů s tím, že po sezóně nejvyšší tureckou ligu opustí 4 nejníže umístěné celky.

V novém ročníku Superligy se kromě nařízení svazu o snížení počtu cizinců v lize, o kterém jsme psali už dříve, bude také více šetřit. Dlouhodobě neutěšenou finanční situaci klubů, které pandemie nového typu koronaviru pochopitelně nepomohla, řeší turecká fotbalová situace snížením rozpočtů, které mají turecké kluby k dispozici na pořízení nových hráčů, výplatu jejich mezd, a pokrytí odměn agentům. Ke snížení disponibilní částky došlo u všech klubů. Na základě vyjádření turecké fotbalové asociace se míra snížení řídila aktuálním zadlužením jednotlivých klubů.

Jak to vypadá v reálu? Třeba Galatasaray má oproti loňským 62 mil. € k dispozici 52. Beşiktaş 31 miliónů eur místo loňských 41. A Fenerbahçe, bude mít jen 18 oproti 31 miliónům, které byly k dispozici na minulou sezónu.

Asi si umíte představit, co to mezi kluby vyvolalo. Nebyl snad jediný, který by se proti určené částce nečertil. Jeden argumentoval tím, že takové dluhy nemá, druhý, že nemá vůbec žádné dluhy, třetí zase, že poměr je neadekvátní.

Navíc se objevují názory, že ani tohle není v dlouhodobém měřítku něco, co by mělo finančně turecký fotbal uzdravit. Že se pracuje jen s hospodářskými výsledky za krátké období, a neberou se do úvahy dlouhodobé závazky jednotlivých klubů.

Je ale nasnadě, že dosud velmi štědré Turecko, které dopřávalo i hráčům za zenitem naprosto nadstandardní smlouvy, bude muset náklady na hráčský materiál zvažovat výrazně pečlivěji…

redakce/as/   

Cookie settings