Petr Vrána: Finále KHL? Jedna z nejhezčích sezón kariéry

2020. 09. 09. 15:24    
Čas čtení: 6 minuta

9.9. 2020 – Patří mezi špičku české extraligy. Na své cestě si vyzkoušel NHL, švédskou ligu a stal se extraligovým šampionem. Jako jednu z nejkrásnějších sezón ale označuje tu, ve které sahal v sedmém utkání série s Magnitogorskem po Gagarinovu poháru. Šéfkomentátor Sport1 a Sport2 Ondřej Voršilka vyzpovídal hokejového útočníka Petra Vránu.

Petře, tvůj první kontakt s KHL byl skvělý, měl si parádní sezónu v Amuru. Ale jak složitý to byl přechod? Zrovna do Chabarovska, tak daleko, neměl si trochu obavy? 

Stoprocentně jsem nějaké obavy měl. Čekal mě velký skok, co si budeme nalhávat. Jedna věc byla, že jsem šel poprvé v kariéře do KHL, ale ještě k tomu na dálný východ, takže když jsme přiletěli do Chabarovsku, byli jsme jako Alenka v říši divů. Kuba Petružálek mě trochu přemlouval, ale nakonec jsem řekl, že to zkusím a vyšlo to celkem dobře. Amur dlouho nehrál play-off a nám se do něj podařilo dostat, navíc se dařilo i naší lajně. Bohužel jsem si ke konci sezony přivodil zranění, jako už tolikrát před tím. Tím pádem jsem nehrál play-off a neměl možnost zabojovat o nároďák.

Jak se žije v takovém Chabarovsku?

První věc, kterou musím říct je, že v klubu všechno fungovalo úžasně. To je vždycky klíčové. Pokud tohle neklape, můžete být v sebehezčím městě a nebaví vás to. Ale Chabarovsk byl fajn, i město a prostředí se nám líbilo. Občas to vypadalo, že ani nejsme v Rusku tím, jak jsme byli blízko až u čínských hranic.

Co přelety? Většina soupeřů Amuru je hodně daleko. Navíc tehdy tragédie Lokomotivu na začátku sezóny, neměl si strach z tolika hodin v letadle?

Mně osobně létání nevadí, navíc program byl uzpůsobený tak, že jsme měli vždycky dlouhé tripy a pak byli zase dlouho doma, což se zvládalo samozřejmě lépe, než kdybychom létali na zápasy systémem doma-venku. To by snad ani ta sezona nešla odehrát. A k tomu Lokomotivu… samozřejmě, že tuhle tragédii měli a už navždycky mít budou všichni před očima. Asi není člověk, který by si na to nevzpomněl, když jde do KHL, ale snažím se nepřipouštět si žádné riziko, když vstupuji do letadla. Přeci jen jak v zámoří, tak i v Rusku toho člověk nalétá strašně moc.

Pak přišel přestup do Lva. Byla to pro tebe jasná volba, když přišla nabídka? Stále KHL, ale v Česku.

Přesně tak. Přišla Praha a to bylo úplně špičkové. Byly to parádní dvě sezóny, protože jsme hráli mezinárodní soutěž, ale byli v podstatě doma. Nejdřív to bylo složitější pro kluky z klubu, marketing, ticketing a tak, ale myslím si, že postupně si na nás lidi našli cestu a atmosféra byla super. Když to beru zpětně, pořád mě strašně mrzí, že to po dvou letech skončilo, je to škoda.

Jak na tebe působil tým Lva. Řada skvělých hráčů, z různých koutů světa. Bylo těžké nastavit chemii v týmu?

Měli jsme české jádro a k tomu super kluky ze zahraničí. Všichni v týmu už před tím někdy zažili mezinárodní kabinu jinde, ať už v zámoří nebo ve svých zemích, takže problém s chemií v týmu určitě nebyl.

Impozantní byla především druhá sezona, došli jste až do finále, jak na to vzpomínáš? 

Jako na jednu z nejhezčích sezon kariéry. Účastí ve finále jsme strhli hromadu lidí. I kamarádi a známí, kteří na hokej běžně nechodí, začali shánět lístky a jezdili do vyprodané O2 arény. Jeden můj kamarád se mi dokonce přiznal, že hokej už léta vůbec nesleduje, ale kvůli nám proseděl celé finále u televize. Byla to paráda. Hráli jsme pěkný hokej, který diváky bavil. Pro nás byla druhá sezona obrovským zážitkem. Škoda je, že se nám to nepodařilo dotáhnout ke zlatu.

Kdy jste začali věřit, že by to mohlo dojít takhle daleko?

Dávali jsme si samozřejmě ty nejvyšší cíle a v konkurenci týmů jako byl Petrohrad a další, jsme samozřejmě platili za outsidery. Ale už v průběhu základní části si všechno po tom prvním, řekněme zkušebním, roce začalo všechno sedat, a jak odstartovalo play-off, byli jsme na takové vlně, že nebyl ani čas si to pořádně uvědomit. A najednou tu bylo finále, fakt paráda.

Co podle tebe rozhodlo, že Magnitogorsk nakonec zvítězil? (a nechci slyšet, že dal více gólů v sedmém zápase )

Možná nám trochu došly síly, těžko říct. Fakt je ten, že proti nám stál neskutečně silný soupeř a my už za sebou měli mraky náročných zápasů. Ale celkově to bylo perfektní. Celý klub fungoval špičkově a moc rád na tohle angažmá vzpomínám.

Vyprodaná O2 aréna v domácích zápasech, semifinále i finále, to musí pohnout i se zkušeným hráčem, jako jsi ty, je to tak?

Stoprocentně. Hned se mi vybaví pocit, jak moc jsme se všichni těšili na každý zápas. Nechci říct, že jsme si to chodili na led jen užít, aby to neznělo blbě. Ale fakt je ten, že nás to všechny bavilo a atmosféra v O2 aréně, ale i před tím v Holešovicích, to byla paráda. Hlavně tedy finále v O2 aréně a to hokejové šílenství kolem něj, na takové zápasy se nezapomíná.

Jaký je tvůj názor na KHL? Po sportovní stránce, sedí ti hokej v KHL? Ty můžeš porovnávat s NHL, extraligou, švédskou ligou.

KHL je podle mě pořád druhá nejlepší soutěž na světě po NHL. Švédská liga je podle mě taky hodně kvalitní, dost se podceňuje extraliga, ale je to pro hráče strašně těžká soutěž. Hokej se obecně rok od roku mění a je náročnější se stabilně prosadit na vyšší úrovni.

Měl si za ty roky v KHL ty osobně nějakého vyloženě neoblíbeného soupeře? Ať už jednotlivce či celý tým?

Neměl. Samozřejmě, že když vás čeká dvojzápas Petrohrad a CSKA, jdete do toho s jinými pocity než do domácích zápasů se slabšími soupeři. Stejně tak jako když potom v zápase víte, že budete chodit na led třeba proti lajně Zaripov-Kovář-Mozjakin, tak počítáte s tím, že se moc s pukem nepotkáte, ale obecně jsem si užíval každý zápas a snažil se na něj připravit nejlépe, jak umím.

Na Sport1 a Sport2 vysíláme také CHL. Nemohu se nezeptat na finále z roku 2017. Byla to super jízda Sparty do finále. Dá se to srovnat s tím rokem 2014, finále KHL? Jaké to tehdy bylo?
Musím říct, že když zrovna nehrajeme, tak se rád koukám na KHL i Ligu mistrů u vás, je to fajn zpestření oproti extralize. Jinak Liga mistrů je podle mě velmi kvalitní soutěž a jsem osobně moc rád, že je na vzestupu. Pamatuji si, že na Spartě jsme na ní hodně kladli důraz a měli za cíl soutěž pro české fanoušky dobře propagovat, což se nám právě v tom roce 2017 suprově povedlo. Sparta měla před tím za sebou perfektní sezonu, kdy došla až do finále, a i rok nato se nám v základní části a právě i Lize mistrů dařilo. A ano, trochu mi to připomnělo to tažení se Lvem, najednou v play-off přicházeli soupeři jako Oulu, Bern nebo Växjö a chodilo víc a víc lidí a my došli až do finále. Škoda, že tam to nevyšlo, byli jsme hodně blízko, ale nakonec prohráli na ledě Frölundy v prodloužení.

Co ty a CHL. Oblíbil sis tuto soutěž?

Mně se ta soutěž líbí. Hodně týmů to bere před startem ligy jako přípravu, ale podle mě to jsou už opravdu ostré mistrovské zápasy, zvlášť pak když se dohrává základní část v říjnu a postoupí se do play off. Teď bude samozřejmě situace trochu jiná kvůli koronaviru, když se hraje rovnou play off, ale nic to nemění. Naopak. Rozhodne se ve dvou zápasech a já se na to moc těším. I Třinec jako klub má postoj k Lize mistrů hodně svědomitý, a to se mi líbí.

Jsi bez debat jednou z hvězd extraligy. Ale neláká tě ještě návrat do KHL?

No, jestli jsem jednou z hvězd, a ještě bez debat, to nevím. (směje se) Ale snažím se samozřejmě udržovat na co nejvyšší úrovni, přeci jen mám v Třinci nějaké úkoly a ohodnocení, takže chci předvádět co nejlepší výkony, abych pomohl týmu a trenéři se mnou byli spokojení. U Ocelářů mám ještě smlouvu na další sezonu, a až mi doběhne, bude mi šestatřicet, takže na zahraniční angažmá už tolik nemyslím. Bylo by fajn hrát tak, aby nějaká nabídka třeba ještě přišla. Znamenalo by to totiž, že jsem měl dobrou sezonu, ale já se momentálně soustředím na tu, která se blíží, a chci zase Třinci pomoct svými výkonu k co nejlepším výsledkům.

                                                                                                                       redakce/onv/

Cookie settings