BLOG Jana Charouze: Austrálie

2015. 03. 18. 00:06    
Čas čtení: 2 minuta

Jan Charouz

17.3.2015 – Máme za sebou úvodní závod sezóny F1 2015. Poprvé nám všechny týmy ukázaly karty a konečně si můžeme udělat obrázek o tom, jak bude letošní sezóna vypadat. Minimálně tedy do doby, než se seriál přesune zpět do Evropy a týmy budou mít příležitost nasadit své „upgrades“ neboli vylepšení.

Abychom si to shrnuli: Mercedes si udržel náskok, se kterým opouštěl loňskou sezónu a dokonce tento náskok ještě navýšil. Jak jsme ale viděli během závodu, rychlost není všechno. Mercedes má oproti ostatním týmům jednu velkou výhodu a tou je spolehlivost. Daniel Ricciardo už je po prvním závodu na svém druhém ze čtyř motorů alokovaných na tuto sezónu. Stejně na tom budou nejspíš i Daniil Kvyat a Kevin Magnussen, kteří nedojeli ani na start.

Jen dva týmy se dokázaly alespoň přiblížit Mercedesu. Ferrari a Williams. Sebastian Vettel skvěle načasoval přestup do svého vysněného italského teamu, který udělal přes zimu fantastický pokrok. Ostatně souboj mezi Sebastianem Vettelem a Felipem Massou na Williamsu byl asi tím nejzajímavějším z celého závodu, přestože k předjetí došlo díky zastávce v boxech. Uvidíme, jestli se jim během sezóny podaří Mercedes dotáhnout, nebo si budeme muset na sesazení „stříbrných šípů“ počkat až na rok 2016.

O největší drama se postaral tým Sauber. Aby odvrátil finanční kolaps, rozhodl se pro dost kontroverzní (a tak trochu nelegální) řešení a podepsal na svá dvě auta rovnou čtyři jezdce. S Adrianem Sutilem (jezdec č.3) se jim již před sezónou podařilo dohodnout poměrně v tichosti, ale Giedo Van der Garde (jezdec č.4) se rozhodl domáhat se svého práva na „ závodní sedačku“ soudně. Soud vyhrál a Sauber měl problém. Ocitl se v začarovaném kruhu. Pokud by nenasadil Van der Gardeho do závodu, dopustil by se maření úředního rozhodnutí. Aby ale tým mohl vyhovět, musel by odstavit Felipeho Nasra nebo Marcuse Ericssona a stejný soud (jen s jinými aktéry) by se opakoval další víkend. Díky tomu Sauber ani nenastoupil do prvního tréninku a nikdo nevěděl, co bude dál. Naštěstí se Van der Garde rozhodl ustoupit a dořešit situaci až po závodě. A to nás přivádí k největšímu překvapení Austrálie. Felipe Nasr zajel fenomenální debutový závod a skončil na skvělém pátém místě.

Jan Charouz

Cookie settings