Velký přehled před startem CHL na Sport1 a Sport2

2021. 08. 12. 13:09    
Čas čtení: 5 minuta

12.8. 2021 – Léto se pomalu chýlí k závěru a starosti týkající se rychle letícího puku nás již zdaleka nenechávají klidnými, v hloubi duše cítíme, že se nám to pomalu začíná blížit. Po roční pauze se opět těšíme na hokejovou CHL. A to i z toho důvodu, že v ní budeme moci pozorovat v akci spoustu českých a slovenských hokejistů. Nejen v dresu Třince, Sparty, Mladé Boleslavi a Slovanu, ale také v zahraničních mančaftech. Pojďme si připomenout, koho vlastně v tuto chvíli kde v Evropě máme.

Velkou klasikou je již Jan Kovář v Zugu. Kapitán českého nároďáku, který jednou takhle urval titul v Plzni, vyrazil udělat pětiletou díru do světa v KHL, kde vytvořil spolu s Mozyakinem a Zaripovem jeden z nejlepších útoků historie a hned dvakrát vyhrál Gagarinův pohár, aby na konec přesídlil k nádhernému jezeru Zug ve Švýcarsku, kde se stal nejproduktivnějším borcem ligy a získal mistrovský titul. No nemá ten kluk čich na úspěchy? Jeho Zug si zahraje ve skupině D s finalistou švédské SHL Rögle BK, mnichovským Red Bullem a dánskými SonderjyskE.

Pak tu máme Frölundu. Ano, přesně tu, která nám ve finále dvakrát zastavila český sen a tu, která získala neuvěřitelné čtyři tituly z pěti finálových účastí během šesti sezon novodobé CHL. Ale jdeme na to od lesa. Aby nás její úspěchy už tak nebolely, nasadili jsme tam českého špiona. Michael Špaček se stává velmi výrazným jménem. Po misích v zámoří a ve Finsku vyhrál s Oceláři titul, řekl si o nominaci na světový šampionát a nyní má před sebou velkou indiánskou výzvu. V dresu Frölundy si v základní skupině zahraje i proti Mladé Boleslavi.

Finská škola vždy českým a slovenským borcům svědčila. Jasným důkazem jsou týmy Lukko Rauma, kde si v CHL užijeme dva zkušené Slováky Kristiána Pospíšila a Pavola Skalického, a dále pak Tappara Tampere, kde máme hned dvě česká želízka v ohni, Michala Moravčíka a Jiřího Smejkala.

To zdaleka není vše. Hodně pikantní souboje zažije pražská Sparta ve skupině A. Tam jí totiž mimo jiné čekají konfrontace s týmem Fishtown Pinguins z Bremerhavenu, za který válí hned tři bývalí Sparťani. Tomáš Pöpperle, Vladimír Eminger a Dominik Uher. Dále také Slovák Tomáš Sýkora a čtvrtý z Čechů Stanislav Dietz.

Velké československé zastoupení má také polský mistr Jastrzebie. David Marek, Patrik Nechvátal, Jiří Klimiček, Martin Kasperlík, Marek Hovorka a Roman Rac.

Čtyři týmy, kterým budeme držet palce

Co se týká českých a slovenských zástupců na poli samotných klubů, hodně vysoké ambice si opět klade extraligový mistr Třinec. Oceláři jsou pravidelným účastníkem Ligy mistrů, ve které patří vždy k velmi silným aspirantům na postup do nejzazší fáze. Cesta základními skupinami pro českého mistra nebývá problémem a soupeři mají jednoznačně respekt. Brána finále ale zůstává zatím uzavřena. Nejblíže byl Třinec k postupu do finále v roce 2018, kdy prohrál semifinále na nájezdy s pozdějším vítězem JYP Jyvaskylou.

Oceláři se ve skupině F utkají se švédským Leksands IF, nováčkem v CHL, který má za sebou ve Švédsku nejlepší sezonu, dostal se do čtvrtfinále a výsledkově ho táhla především dvojice Slováků Peter Cehlárik a Marek Hrivík. Leksand bude pro Třinec složitou zkouškou. Typický švédský hokej plný pohybu založený na kvalitní obraně.

Dále čeká Oceláře švýcarský Fribourg-Gottéron. Tenhle mančaft se vrací do CHL poprvé od sezóny 2016/2017, kdy senzačně došel s Romanem Červenkou a Michalem Birnerem v sestavě do semifinále.

A v neposlední řadě HC SLOVAN Bratislava, slovenská klasika se sedmiletou historií ve slavné KHL. Právě na vzájemné souboje Slovanu a Třince se velmi těšíme.

Klasickou značkou kvality je i HC Sparta Praha, vítěz základní části extraligy z poslední sezóny a hlavně tým, který v roce 2017 sahal po zlatém poháru pro vítěze hokejové Ligy mistrů. V Goteborgu sehráli hokejisté pražského celku heroický zápas proti Frölundě, ve kterém padli až v prodloužení…hodně to bolelo, ale celá poslední sezona Sparty v CHL byla skvělá. Pražané vyřadili silné týmy Växjö, HV71 či Bern.

Dokáže Sparta v novém ročníku něco podobného? Ve skupině ji ovšem nečeká nic snadného. Stejně jako před pěti lety bude jedním ze soupeřů Växjö Lakers. Úřadující mistr Švédska se skvělým koučem Samem Hallamem a řadou výjimečných hráčů. Hodně informací může Spartě dodat její útočník Roman Horák, který u jezera Växjö dvě sezóny nastupoval.

Další osvědčená kvalita, se kterou si pražský tým musí poradit je TPS Turku, finský mistr z roku 2010 a finalista minulé sezóny.

Posledním soupeřem pro Spartu ve skupinové fázi jsou Pinguins Bremerhaven. Sice nováček, ale plný kvalitních hráčů včetně třech slovinských reprezentantů Urbase, Jegliče a Verliče a pro Spartu pikantní i v tom, jak již bylo řečeno, že v jeho řadách nastupuje trojice bývalých hráčů pražského týmu.

Po pěti letech se do CHL opět vrhne také tým BK Mladá Boleslav. Ve skupině B čeká středočeský mančaft složitá cesta. Narazí na doposud nejúspěšnější tým CHL Frölunda Indians, který za šest let novodobé Ligy mistrů hrál 5x finále a 4x ho vyhrál. Dále se postaví do cesty finská klasika IFK Helsinki. Pětinásobný účastník CHL a bronzový medailista finské ligy. Posledním soupeřem je pak šestinásobný švýcarský mistr ZSC Lions.

Posledním týmem, který nás v CHL hodně zajímá je HC Slovan Bratislava. Osminásobný mistr Slovenska, který posbíral i zajímavé zkušenosti během sedmi sezon ve slavné KHL. V jeho případě se můžeme těšit především na zmíněné bratrovražedné souboje s třineckými Oceláři, které nás vrátí do doby třeskutých federálních derby z let dávno minulých. Bude to jedna velké hokejová jízda.

Plán přenosů CZ a SVK týmů na Sport1 a Sport2:

Zápasy Slovanu Bratislava ve skupinové fázi:

27.8. 19:05 Leksands IF – HC Slovan Bratislava SPORT2

29.8. 17:45 Fribourg-Gotterón – HC Slovan Bratislava

2.9. 19:30 HC Slovan Bratislava – Leksands IF

4.9. 17:30 HC Slovan Bratislava – Fribourg-Gotterón

6.10. 17:00 HC Oceláři Třinec – HC Slovan Bratislava

13.10. 18:00 HC Slovan Bratislava – HC Oceláři Třinec

Zápasy Sparty ve skupinové fázi:

27.8. 18:05 Växjö Lakers – HC Sparta Praha SPORT1

29.8. 18:00 TPS Turku – HC Sparta Praha

3.9. 19:35 HC SParta Praha – Växjö Lakers

5.9. 17:00 HC Sparta Praha – TPS Turku

6.10. 19:30 HC Sparta Praha – Penguins Bremerhaven

12.10. 19:00 Penguins Bremerhaven – HC Sparta Praha

Zápasy Mladé Boleslavi ve skupinové fázi:

26.8. 17:00 BK Mladá Boleslav – Frölunda Indians SPORT2

28.8. 16:00 BK Mladá Boleslav – IFK Helsinky

2.9. 18:00 IFK Helsinky – BK Mladá Boleslav

4.9. 14:05 Frölunda Indians – BK Mladá Boleslav

5.10. 17:00 BK Mladá Boleslav – ZSC Lions Curych

13.10. 19:45 ZSC Lions Curych – BK Mladá Boleslav

Zápasy Třince ve skupinové fázi:

27.8. 19:45 Fribourg-Gotterón – HC Oceláři Třinec SPORT1

29.8. 18:05 Leksands IF – HC Oceláři Třinec

2.9. 17:00 HC Oceláři Třinec – Fribourg-Gotterón

4.9. 15:00 HC Oceláři Třinec – Leksands IF

6.10. 17:00 HC Oceláři Třinec – HC Slovan Bratislava

13.10. 18:00 HC Slovan Bratislava – HC Oceláři Třinec

                                                                                                                                                                                                                                                         autor: Ondřej Voršilka

Cookie settings