Co přinesl draft NFL?

2018. 05. 04. 11:11    
Čas čtení: 4 minuta

" width=

4. 5. 2018 – Další velká událost začínající sezóny NFL je za námi. Draft nováčků se tento rok konal přímo na místě fotbalu zaslíbeném v Dallasu a o překvapivé výběry nebylo nouze. Po třech dnes usilovného hledání těch správných dílků do týmové skládačky si 256 mladých hráčů splnilo svůj sen a dostali se do jednoho z týmů NFL.

Před draftem bylo jasné, že v letošním draftu bude hrát prim pětice QB – Darnold, Rosen, Allen, Mayfield a Jackson, o které byl v procesu zkoumání hráčů před draftem obrovský zájem. Dokonce se hovořilo o tom, že hned čtveřice QB může být vybrána v prvních pěti výběrech. K nim přidejte možná největší talent ve své generaci runningbacka Saquona Barkleyho a zápletka, kterého hráče si vybrat byla na světě. Dlouho se hovořilo o tom, že jako jednička draftu půjde QB z USC Sam Darnold, v průběhu prognóz pak vyšla ještě zpráva, že si Browns nemohou nechat ujít talent, jakým je RB Barkley, ale těsně před draftem se vynořila informace, že Browns nakonec upřednostňují vítěze Heismanovy trofeje pro nejlepšího univerzitního hráče QB Bakera Mayfielda z Oklahomy.

Poslední informace se nakonec ukázala jako pravdivá, a tak si Browns jako prvního hráče draftu 2018 vybrali pouze 185 cm vysokého rozehrávače Oklahomy Bakera Mayfielda. Mayfield nemá úplně ideální prototyp postavy pro QB, ale vše dohání svým vůdcovstvím, nezdolnou vůlí a skvělou hrou jak vzduchem, tak po zemi. Tento mladý borec se bude snažit zlomit prokletí QB v Clevelandu a otočit směřování této franchise tím správným směrem.

Jako druhý tým na řadě byli New York Giants a ti ani chvíli neváhali a do svého týmu si přivedli nejlepšího hráče letošního draftu RB Shaquona Barkleyho z univerzity Penn State. Barkley by se tak měl zařadit do útoku vedeného Eli Manningem, ve kterém už figuruje superhvězda Odell Beckam Jr. a další skvělý WR Sterling Shepard. Hlavně Beckham musí mít z tohoto výběru obrovskou radost, když se poprvé za jeho kariéru nemůžou obrany soustředit pouze na něj.

Na třetí pozici, kterou uskutečnil před draftem výměnou s Colts, byl další tým z New Yorku, tentokrát Jets. Těm doslova a do písmene přesně vyšla jejich strategie s výměnou, a vybrali si QB Sama Darnolda z USC, který tedy z možné jedničky draftu spadnul „až“ na třetí místo právě do týmu tryskáčů.

Poté byly hned tři výběry, které se překvapivě obešli bez jediného QB. Nejprve si Browns trošku překvapivě jako čtvrtého v pořadí vybrali CB Warda z univerzity Ohio State, který by měl zaplnit tuto mezeru na soupisce Browns. Tímto výběrem však nabili na smeč Denveru. Broncos mají sice skvělou obranu a potřebovali by razantně vylepšit útok, ale když stále nebyl vybrán nejtalentovanější pass rusher v draftu, Bradley Chubb z NC State, neváhal John Elway a vzal si tohoto vytáhlého borce k sobě do Broncos. Chubb tak okamžitě utvoří dvojici s Von Millerem a ofenzivní lajny soupeře už by měli začít vymýšlet, jak zastavit toto dvouhlavé monstrum. Jako šestý šel do Colts OG Quenton Nelson z Notre Dame, který byl pasován jako nejlepší ofenzivní lajnmen v draftu, a který by měl hlídat Andrewa Lucka, který se snad konečně vrátí do sestavy týmu z Indianapolis.

Poté přišla další výměna a další QB si našel nové domovské místo. Tentokrát si došel pro Joshe Allena tým z Buffala. Bills tak po ztrátě Tyroda Taylora, kterého poslali v offseason do Browns našli svého nového quarterbacka budoucnosti právě v bývalém hráči Wyomingu.

Osmí v pořadí šel do Chicaga LB Raguan Smith z Georgie, který by měl vyztužit obranu Bears a o kterém se mluvilo jako o dalším Bryanovi Ulracherovi, který dlouhá léta tvrdil muziku ve větrném městě. Devátým hráčem vybraným v draftu byl pak OT Mike McGlinchey z Notre Damu, který by naopak měl chránit vycházející hvězdu v dresu 49ers QB Garoppola, ze kterého udělali v San Francisku jednoho z nejlépe placených hráčů.

Posledním QB, který byl z velké čtveřice, a o které se mluvilo jako o prvních pěti výběrech draftu, vybrán Josh Rosen, pro kterého si výměnou na desáté místo draftu došli Cardinals. QB z UCLA tak uzavřel první desítku vybraných hráčů a hned se nechal slyšet, že ve své kariéře chce ukázat týmům, že před ním bylo vybráno devět omylů a on měl být ten, který se měl stát jedničkou draftu. Silná slova pro mladého rozehrávače, ale Rosen má rozhodně o motivaci postaráno.

Na konci prvního kola se pak dočkal i poslední z pětice nejlepších QB, a to Lamar Jackson. Pro Jacksona si výměnou došli Ravens a Jackson tak bude bojovat o své místo v sestavě s Joe Flaccem, který je stále u kormidla v Baltimoru.

Velkým příběhem letošního draftu byl pak výběr LB Shaquema Griffina, který má pouze jedno zápěstí. Tento talentovaný mladík, který ohromil všechny svými atletickými dovednostmi na Scouting Combine se v pátém kole stal hráčem Seatllu Seahawks. Shaquem tak bude oblékat dres Seahawks společně se svým dvojčetem Shaquillem, kterého si do svého týmu přivedli Seahawks v loňském draftu. Hlavní trenér Seatllu Pete Caroll tak završil tento skvělý příběh a nechal dva bratry, kteří spolu hráli od high school, přes univerzitu Central Florida spolu i na profesionální dráze.

Mimo draftu se v NFL ještě stalo spoustu dalších událostí. WR Dez Bryant už není hráčem Dallasu Cowboys a údajně o něj není po jeho propuštění velký zájem. Naopak velký zájem byl o Matta Ryana v Atlantě, když s Falcons podepsal nový pětiletý kontrakt na 150 milionu dolarů, ze kterých je 100 garantovaných. Ryan se tak stane nejlépe placeným hráčem v historii NFL a bude vydělávat jako první hráč průměrně 30 miliónů za rok.

V NFL tedy po těchto událostech začínají nováčkovské minicampy, po kterých budou následovat organizované týmové aktivity (OTA) a tréninkové kempy a pak už předsezónní zápasy a konečně 6.září první zápas nového ročníku mezi Eagles a Falcons.

…NFL se blíží a zdá se, že to bude znovu velká jízda, zůstaňte s námi!

Jan Štiegler

Cookie settings