Něco málo z historie GP Kanady F1

2022. 06. 19. 08:00
Čas čtení: 3 minuta
F1

19.6. 2022 – V prvních desetiletích své historie se Velká cena Kanady téměř vždy konala v Mosportu. Od roku 1961 do roku 1966 byla nemistrovským závodem a v roce 1967 byla přidána do kalendáře F1.

Mosport hostil závod až do roku 1977, s výjimkou ročníků ’68 a ’70, které se konaly v Mont-Tremblant.

V roce 1978 se kanadská Grand Prix přesunula do Montrealu, v závodě poprvé zvítězil syn Kanady: Gilles Villeneuve.

Následující rok chtěl Villeneuve znovu vyhrát svou domácí GP, bojoval o druhé místo v průběžném pořadí s týmovým jezdcem Sira Williamse Alanem Jonesem.

Williams přešel na technologii ground efektu s FW07 z roku 1979. Patrick Head navrhl vůz tak, aby co nejlépe využil přízemní efekt.

Vzadu je přepracována převodovka, která je nyní užší, zatímco vyšší táhla zavěšení umožňují uvolnit celou plochu pod křídlem.

Výsledkem toho všeho je ohromné ​​rozšíření proudění za zadní nápravou, které zvyšuje prohlubeň pod podvozkem.

Pro správnou funkci vozu je klíčová integrace minisukní, které jsou rozšířeny po celé délce bočních panelů a utěsňují proudění v podvozku a optimalizují proudění vzduchu směřující zepředu, kde je rozšířený rozchod účinný jako řešení pro zvýšení průtoku vzduchu.

Na startu se Gilles Villeneuve ujal vedení až do 53. kola, kdy Jones jezdce Ferrari předjel. Byl to začátek velmi těsného souboje mezi dvěma jezdci, který skončil pod šachovnicovou vlajkou vítězstvím Alana Jonese 1 sekundu před Villeneuvem.

V sezóně 1980 Jones jezdí v šampionátu za volantem dále vyvinutého FW07, nazývaného B.

Konfigurace křídlového vozu pro FW07 byla velmi extrémní, pokud jde o přítlak, což nově definovalo koncept podvozku a mechanického uspořádání, které se vyvíjí podél centrální osy, aby se uvolnil prostor na Venturiho kanálech.

Chladiče s úhlem proti větru a výfuky jsou umístěny ve funkci obráceného křídla, které se vzadu zvedá.

Sběrače se sáním vysoko nad převodovku a zcela přepracovaná záď, aby se snížily aerodynamické interference mezi táhly, závěsy a hřídelemi náprav, představují silnou stránku tohoto vozu schopného zvýšit přítlak a přilnavost v zatáčkách.

Uspořádání výfuku mezi sidepody a podlahou, je velmi kompaktní.

Palivová nádrž za řidičem je umístěna v hliníkovém monokoku, který je extrémně tuhý a funkční podle požadavků nastavení.

Přední zavěšení je zabudované, což je stav, který eliminuje rušení tlumiče, aby měl účinnější kanál pro průchod vzduchu zvýšením rychlosti proudění pod vozem.

Tento velmi konkurenceschopný vůz umožnil Jonesovi bojovat o titul celou sezónu proti jezdci Brabhamu Nelsonu Piquetovi.

Kanadská GP byla předposledním závodem roku a Piquet vedl pořadí jezdců o jeden bod před Jonesem.

Piquet se kvalifikoval na pole position před Jonesem, na startu se dotkli v první zatáčce a vyvolali pile-up se spoustou aut. Při opětovném startu Jones vedl až do druhého kola, kdy ho předjel Nelson Piquet.

Brabhamův závod skončil ve 23. kole kvůli poruše motoru, závod vyhrál Alan Jones, když v klasifikaci jezdců předjel Piqueta.

Jones znovu vyhrál ve Watkins Glen, posledním kole sezóny, dosáhl titulu jezdců a tým Williams dobyl na svůj první z devíti titul v poháru konstruktérů.